Ekonomik sıkıntı ve hayat pahalılığı emeklilerin maaşlarını eritiyor. Diğer yandan memurların toplu sözleşme görüşmeleri ise devam ediyor. Emeklilerin yaşadığı zorluğun farkında olduklarını belirten Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, emeklilere yapılacak olan maaş artışıyla ilgili müjde verdi. İşte emekli maaşlarıyla ilgili detaylar…

İşçi emeklileri Temmuz’da yapılan maaş artışının hayal kırıklığını yaşarken, verdikleri haklı tepki gündemin en önemli maddesi oluyor. SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin alamadığı zam farkıyla ilgili başlayan tartışmalar sürerken, maaş artışı için düğmeye basıldı.

Emekli maaşlarının artışı, ülkenin yaklaşık 16 milyon emeklisi için büyük bir önem taşıyor. Bununla birlikte, toplu sözleşme süreci devam ederken, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, emeklilerin maaşlarına yönelik çalışmanın da sürdüğünü belirtti. Ocak’ta yapılacak zammın, Ekim’e çekilmesi kesinleşti. Peki emeklilere ne kadar zam yapılacak? İşte detaylar.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Macaristan ziyareti sonrasında uçakta basın mensuplarına emekli maaşları ve memur maaşlarıyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Erdoğan, emekli maaşlarının düzenlemesi hakkında şunları söyledi: “Memurlarımız için bu dönemde zam yaparken, emeklilerimize hiçbir düzenleme yapmamak söz konusu değil. Onlar için de tatmin edici adımlar atacağız.”

Hükümetten emeklilere zam müjdesi! Hükümetten emeklilere zam müjdesi!

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan da bu konuda açıklamalar yaptı. “Gerekeni yapacağız. Cumhurbaşkanımızın talimatları doğrultusunda çalışmalarımızı sürdürüyoruz” ifadelerini kullandı. Özellikle SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin ara zam beklentisi yüksek. Ancak burada enflasyon oranları ve ekonomik koşullar da dikkate alınacak.

Bilindiği gibi  emekli maaşları yılda iki kez Ocak ve Temmuz’da zam yapılıyor.  Bu bağlamda, SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı maaşları Ocak 2024’te tekrar yükseltilmiş olacak.

Temmuz ayı enflasyon rakamları sonunda 2024 Ocak zammı için ilk tahminler şekillenmeye başladı. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Temmuz ayı enflasyonunu yüzde 9.49 olarak açıkladı. Bu enflasyon oranı, 2024 Ocak zammının ilk verisi olarak kabul ediliyor. Enflasyon zammının kesin oranı ise 3 Ocak’ta açıklanacak.

Merkez Bankası’nın enflasyon tahminleri de hesaplamalara etki ediyor. 2023 yıl sonu enflasyon tahmini yüzde 58, 2024 yıl sonu enflasyon tahmini yüzde 33, ve 2025 yıl sonu enflasyon tahmini yüzde 15 olarak öngörülüyor.

Bu veriler doğrultusunda, Ocak 2024’te yılın ikinci yarısına ait enflasyon rakamları ile birlikte en düşük emekli maaşı da artacak. En düşük emekli maaşı özellikle düşünüldüğünde, yaklaşık 10,000 TL seviyelerine çıkabileceği öngörülüyor.

EKİM’DE ZAM GELİYOR

Emekli maaşlarına Ekim ayında ek bir zam gelip gelmeyeceği ise hala belirsiz. Bu durum, enflasyon rakamları ve ekonomik koşulların izlenmesine bağlı olarak değerlendirilecektir. Emeklilerin beklentileri ve ihtiyaçları göz önünde bulundurularak, gelecek dönemlerde ek bir düzenleme olup olmayacağına karar verilecektir.