Emeklilerin maaş isyanı yaklaşık 2 aydan buyana tüm yurda yayıldı. İktidarı yalancılıkla suçlayan, verdiği sözleri tutmadığı için eleştiren emeklilere müjde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan geldi.  Özellikle işçi emeklilerinin maaşlarına kallavi zam yapılacağı duyuruldu.

Temmuz’da emeklilere yapılan maaş zammı hayal kırıklığı meydana getirirken, özellikle işçi emeklileri verilen sözlerin tutulmamasına çok kızgın. Tepkileri gören iktidar, yerel seçim öncesi maaş adımı atıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan, emeklilerin maaşlarında ciddi artışa gidileceğini Macaristan dönüşü açıkladı.

2023 Temmuz ayında enflasyon rakamlarının açıklanmasının hemen ardından belli olan memur ve emekli maaşı zam oranları tüm detaylarıyla açıklanmıştı. Emekli maaşlarına yapılan yüzde 25 oranındaki zam kök aylıkları etkiledi. Bu zam emekli vatandaşlar tarafından yetersiz bulunurken yeni bir zam talebi de geldi. Emekliler maaşlarına ek zam beklerken 7500 TL olan en düşük emekli maaşları için de milyonları memnun edecek bir düzenleme isteniyor. Haftalardır ek zam talebinde bulunan emeklilerin sesini duyan ve bu konunun üzerinde çalışılması için talimat veren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Macaristan ziyareti sonrasında basın mensuplarına yaptığı açıklamada emekli vatandaşları da unutmadı.

EMEKLİ MAAŞLARINA ZAM YOLDA

Emekli maaşlarına artış yolda! Cumhurbaşkanı duyurdu! İşte yeni maaş süreci Emekli maaşlarına artış yolda! Cumhurbaşkanı duyurdu! İşte yeni maaş süreci

Macaristan ziyaretinin ardından geri dönüş yolunda uçakta gazetecilerin sorularını yanıtlayan ve gündeme dair önemli açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Temmuz ayında emekli maaşlarına yapılan ve tartışma konusu olan emekli maaş zammına da değindi. Emekli vatandaşları memnun edecek adımların atılacağına vurgu yapan Erdoğan, ‘Memurlarımıza zamlar gelirken emeklilerimize hiçbir şeyin gelmemesi olacak bir şey değil. Onları da inşallah memnun edecek adımları atacağız.’ dedi.

EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞINA ZAM TALEBİ

Daha önce 5.500 TL olan ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yaptığı açıklama ile 2023 yılı içerisinde 7.500 TL’ye yükseltilen en düşük emekli maaşı son haftalarda en çok gündeme gelen konuların başında yer alıyor. Temmuz ayında emekli maaşlarına gelen yüzde 25’lik zammın en düşük emekli maaşına yansımaması yeni tartışmaları beraberinde getirirken 7.500 TL olan en düşük emekli maaşı için zam talepleri de artmaya başladı. 7.500 TL seviyesinde maaş alan emekliler aylıklarına iyileştirme bekliyor. Emekli vatandaşların zam talepleri, maaşlara yeni düzenleme ve tüm istekler değerlendirmeye alındı. Emekli maaşlarına yeni iyileştirme çalışmaları Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatıyla başladı.