Cumhuriyet’in 100. Yılı münasebetiyle  Nilüfer’de gerçekleşen ilk törende Mustafa Kemal Atatürk’ün anıtına çelenk konuldu, saygı duruşu yapıldı.

Kutlamaya,  Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem, eşi Zeynep Terzioğlu Erdem, geçmiş dönem Nilüfer Belediye Başkanı ve Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mustafa Bozbey, CHP Nilüfer İlçe Başkanı Özgür Şahin, İYİ Parti Nilüfer İlçe Başkanı Levent Öncü, Bulgaristan Bursa Konsolosu Ticari Ateşesi Lyubomir Lyubenov,siyasi parti ve sivil toplum örgütlerinin temsilcileri ile çok sayıda vatandaş katıldı.

“TARİHİ EŞİĞİ ATLAMANIN GURURUNU YAŞIYORUZ”

Katılımcıların  Cumhuriyet Bayramı’nı kutlayan Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem, Türkiye’nin Cumhuriyet’in 100. yılını kutlamanın gururunu yaşadığını ifade ederek, “Bugün burada kutsal emaneti, ikinci yüzyıla taşımanın mutluluğunu paylaşıyoruz. 100 yıl önce karanlığın ortasında bir güneş gibi doğmuş, en büyük devrimlerle bu ülkede aydınlık bir çağı başlatmış olan Cumhuriyet’in 100 yıllık tarihi eşiği atlamış olmasının gururunu paylaşıyoruz” diye konuştu.

“MASUM İNSANLAR ÇOCUKLAR ÖLÜYOR”

 Cumhuriyet’in bu 100 yılda  pek çok badireler atlattığını ifade eden Başkan Erdem, ama her şeye rağmen ayakta kaldığını ve ayakta kalmaya da devam edeceğini söyledi. Başkan Erdem konuşmasına şöyle devam etti: “Görüyorsunuz yaşadığımız dönem de çok sancılı.  Bir yanımızda vicdanını, aklını kaybetmiş bir savaş var. Masum insanlar, çocuklar ölüyor. Vicdanımızı kanatan bu savaşı lanetliyoruz. Öte yanda memleketin içinde olduğu gerçekler, gelecek kaygılarımız var. Laiklik gibi Cumhuriyet’in en temel dayanakları endişe verici girişimlerle yara alıyor. Bugün, okullarda imamların derse girmesinden, anaokullarına mescit zorunluluğundan bahsediyoruz. Halen kadın-erkek eşitliğini tartışıyoruz. Oysa biz bu konuları 100 yıl önce çözmüştük. Yani geldiğimiz noktada bugün Cumhuriyet kazanımlarına daha çok sahip çıkmamız gerekiyor.”

“EZİLEN TÜM DÜNYA HALKLARINA ÖRNEK”

Atatürk’ün 10. Yıl Nutku’ndaki “Az zamanda büyük işler yaptık ama bunlar asla yeterli değil. Yurdumuzu dünyanın en medeni memleketleri seviyesine çıkaracağız” sözlerine dikkat çeken Başkan Erdem bu hedefe ulaşılması için çok çalışmak gerektiğinin de altını çizdi.  Başkan Erdem, “Cumhuriyet değerlerine inanan herkes omuz omuza bu hedefe yürümeli.  Ezilen tüm dünya halklarına örnek olan Cumhuriyet; inanıyoruz ki yeni neslin omuzları üzerinde sonsuza dek yaşayacaktır. Tarihin en büyük devrimcisi Atatürk’ün, ‘Yurtta sulh, dünyada sulh’  sözünün altını çizerek, ülkemiz için ve tüm dünya halkları için savaştan uzak, barış ve huzur dolu bir gelecek diliyorum” sözleriyle konuşmasını tamamladı.

“CUMHURİYET DEMOKRASİ İLE TAÇLANDI”

Törende konuşan geçmiş dönem Nilüfer Belediye Başkanı ve Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mustafa Bozbey de,  konuşmasını herkesin en büyük bayramını kutlayarak başladı. Ulu Önder  Atatürk’ün ve silah arkadaşlarının  emaneti olan bu genç Cumhuriyeti demokrasi ile taçlandırmanın herkesin sorumluluğu olduğunu söyleyen Mustafa Bozbey,  “Bugün çocuklarımız, özellikle de kız çocukları okula gidebiliyorsa, kadınlar bugün hem iş hayatında hem de kültürel ve  sosyal yaşamda varsa,  biz bugün bu alanda özgürce toplanıp da en büyük bayramımız olan Cumhuriyet Bayramımızı kutlayabiliyorsak bunların hepsi Atatürk sayesindedir, onun ilke ve devrimlerinin  sayesindedir. Onların bize bıraktığı mirası gelecek kuşaklara aktarmak hepimizin sorumluluğudur” diye konuştu.

Bursa'da takip etti, yakaladı, dövdü! Bursa'da takip etti, yakaladı, dövdü!

CHP İlçe Başkanı Özgür Şahin ve İYİ Parti Nilüfer İlçe Başkanı Levent Öncü, törende konuşma yaptılar, herkesin bayramını kutladılar.