Çiftçilik, hayvancılık yapanlar ve esnaflar girdi maliyetlerindeki artışın düşürülememesinden dolayı borç bataklığından çırpınırken, vatandaşlar zam yağmuru karşısında çaresiz kalıyor, cüzdandaki para erimeye devam ediyor. Acı veren tablo yüzünden halk, ödeyemeyeceklerini bildikleri halde yüksek faiz oranlarına rağmen bankalardan kredi kullanıyorlar.

Bankaların bireysel kredi ve kredi kartları nedeniyle vatandaşlardan olan alacakları 3 trilyon 108 milyar liraya yükseldi. CHP’nin ekonomistlerinin raporuna göre, son bir yılda %30 artışa işaret ediyor. Kredi kartı ve kredi alacaklarının icraya düşen kısmı ise 59,7 milyar lira olarak belirlendi. Bu da her 100 liralık borcun 20 lirasının tahsil edilemediği anlamına geliyor.

Dünya ev tekstili sektörü HOMETEX’e akın etti Dünya ev tekstili sektörü HOMETEX’e akın etti

17 MİLYAR ARTTI

Sözcü'nün haberine göre; CHP'nin ekonomi raporunda şu tespitler yer aldı: Faizlerin yıllık bileşik bazda yüzde 80’lerde seyretmesine rağmen vatandaşlar bireysel kredilerle borçlanmaya devam ediyor. 19-26 Nisan döneminde bireysel kredilerinin bakiyesi 17 milyar lira artarak 1 trilyon 689 milyar liraya çıkarken, kredi kartı borç bakiyesi ise 25.7 milyar lira artarak 1 trilyon 419 milyar liraya yükseldi.

Bankaların bireysel kredi ve kredi kartları nedeniyle vatandaşlardan olan alacaklarının bakiyesi 19-26 Nisan arasındaki haftada 42.7 milyar lira artarak 3 trilyon 108 milyar lira oldu. Tüketicilerin bankalara olan borçları 2024 yılı başından bu yana 380 milyar lira (yüzde 13.9) arttı.

BATIK KREDİLER VE VATANDAŞLARIN BORÇLARI

Bankaların icra takibine aldıkları bireysel kredi ve kredi kartı alacakları ise 19-26 Nisan haftasında 1.2 milyar lira daha artarak 59.7 milyar lira oldu. Söz konusu haftada bankaların toplam batık kredilerinin 1.2 milyar lira artarak 203.4 milyar liraya yükselmesinin tümüyle bireysel kredi ve kredi kartı borcunu ödeyemeyen vatandaşlardan kaynaklandığı gözüküyor.

Banklar zaman zaman bu borçları düşük bir karşılıkla varlık yönetim şirketlerine devrediyor. Varlık yönetim şirketlerinin kontrolünde 41 milyar liralık batık tüketici kredisi alacağı bulunuyor. Dolayısıyla vatandaşların faizleri ve icra masrafları hariç 99 milyar liraya yakın icralık kredi borcu bulunuyor.

Editör: Bilal Kayaaltı