Asgari ücretle çalışan ve dar gelirli aileler kara kara kırtasiye masraflarını düşünmeye başladı. 2022-2023 eğitim öğretim yılının başlamasına sayılı günler kaldı. Okula hazırlık yapan öğrenci ve veliler kırtasiye malzemeleri, ek kaynak kitapları, okul kıyafeti, servis hizmeti gibi eğitim ihtiyaçlarını karşılamaya çalışıyor. Ancak yüksek zam oranları ve artan maliyetler karşısında veliler kara kara düşünüyor.

Eğitim-İş Bursa Şubesi Başkanı Yeliz Toy, sabit gelire yönelik iyileştirmelerin enflasyon oranlarının altında kaldığına dikkat çekerek, velilerin çaresiz durumda kaldığını aktardı.

EĞİTİME BAŞLAMANIN MALİYETİ ÜRKÜTÜYOR

Toy, Halk TV’de yer alan habere göre, bir yıl içerisinde kırtasiye malzemelerine gelen yüksek zam oranlarını şöyle açıkladı: “Geçen yıl ve bu yılki okula başlama maliyetlerini karşılaştırdık. Okul öncesinde geçtiğimiz yıl eğitime başlama maliyeti bin 902 TL’ydi, bu yıl ise 7 bin 626 TL’ye ulaştı. İlkokulda ise geçtiğimiz yıl okula başlama maliyeti 3 bin 130 TL iken, bu yıl 12 bin 500 TL’ye ulaşmış durumda. Korkunç bir artış var” dedi.

YÜZDE 500 ZAMLANDI

“TÜİK’te enflasyon yüzde 80, fakat kırtasiyelerde yüzde 350-400’e dayanıyor” diyen Toy, “Bir kurşun kalemin fiyatı 3 kat arttı. Boya kalemlerinin fiyatı 4 kat arttı. Defterlerin fiyatı en az 3 kat arttı. Zam şampiyonu da en çok ihtiyaç duyduğumuz A4 kağıdı oldu ve yüzde 500 zamlandı. Bunlar sadece okula başlamadan önce kırtasiyeden alacakları temel araç gereçler. Okul forması fiyatı 3 kat arttı, ayakkabı aynı şekilde 3-4 arttı. Öğrencilerin servis ücretleri de var. Geçen yıl akaryakıt zamlarından dolayı bir ara zam yapılmıştı, yüzde 40 civarında. Bu yıl yeniden belirlenecek. Rehber bulundurma ücreti var ayrıca” şeklinde ifadeler kullandı.