Sokaklarda, caddelerde hasta yakını için stant açıp para toplayan dolandırıcıların sayısı hızla artıyor. Bursa'da Osmangazi Metro istasyonu civarındaki sahtekarlar , halkı makbuz karşılığında dolandırmaya devam ederken,  bunlardan birisi de İstanbul’da yaşandı. İddiaya göre, Serhad T., yaklaşık 5 yıl önce Ümraniye'de kalp rahatsızlığı nedeniyle vefat etmiş Yakup Karakuş adındaki çocuğun fotoğraflarını kullanarak yüzlerce kişiyi dolandırdı. Anne Figen Karakuş, internette gezinirken durumu fark etti. Figen Karakuş, sosyal medya üzerinden Serhad T.’ye ulaşarak, yardım parası için fotoğrafları kullanılan çocuğun kendi vefat eden oğlu olduğunu söyledi. Duruma sinirlenen dolandırıcı; anne Karakuş'a tehdit, hakaret ve küfür etmeye başladı. Emniyete başvuran anne Figen Karakuş vefat eden oğlu için adalet istiyor.

Uyuşturucudan kurtulan  kadın yürekleri burktu Uyuşturucudan kurtulan kadın yürekleri burktu

 GELEN MESAJLA ÖĞRENMİŞ

Anne Figen Karakuş, "Geçen cuma bana bir mesaj geliyor, ‘Sizin oğlunuzun resmini bir dolandırıcı tarafından kullanılıp para toplanılıyor’ diye. Ben onu gördüğümde ne hissettiğimi değil de yani ne yapacağımı şaşırdım. Biz bu insana ulaştık, yüklü miktarda bir yardım yapacağız dedik. bize çocuğun resmini gösterir misin dedik. O da ‘gruplara attığım resim doğrudur, bu benim kızımdır, bir baba olarak ben kızım hakkında yalan mı söyleyeceğim’ dedi. Sonra neyse biz böyle biraz üsteleyince hani bir resim falan görelim ona göre sana yardım edelim dedik, adam hemen telefonu kapattı anladı. İster yapın ister yapmayın dedi, hani olay doğrudur dedi kapattı. Adam tutturmuş hayır o benim kızım diyor. Anladı benim annesi olduğumu, bu sefer bana tehditler savurmaya başladı. İnsanları dolandırmaya çalışıyorlar ve bu gibi insanlar yüzünden gerçekten hasta olan çocuklara yardım edilmiyor. Bir anne daha ne kadar yıkılabilir bilemiyorum" diye konuştu.

BURSA’DA YOL ÜZERİNDE DOLANDIRIYORLAR

Bursa’nın Osmangazi İlçesi Osmangazi metro istasyonu civarındaki sahtekarlar ise, vatandaşları biz üniversite öğrencisiyiz, sağlık problemi yaşayan kardeşlerimiz için yardım topluyoruz” diyerek ayak üstü bastırdıkları sahte makbuz karşılığında dolandırıyorlar.  Yaşanan sahtekarlığa tepkisiz kalınması şaşırtıyor.  

Editör: Bilal Kayaaltı