Artan vergilere isyan etti; Düzenleme yapılmalı Artan vergilere isyan etti; Düzenleme yapılmalı

Bankalar, otomobil alımlarında çeşitli bütçeye uygun krediler veriyor. Bu kredilerle alınan otomobillerde bankalar, kasko poliçesini kendi kurumlarından yaptırılmasını talep ediyor. Buna gör bazı bankalar kredi alan müşterilerini, yüzde 30 daha yüksek rakamla kendilerinden kasko yapmaya zorluyor.

Türkiye Gazetesi'nin haberine göre, Tüketici dışarıdan fiyat almak istediğinde ise ‘kredi vermeyiz’ tehdidinde bulunuyor. Dışarıdan 18 bin TL'ye yapılabilecek olan kasko poliçesini bankalar 24 bin TL'den kesiyorlar. Poliçenin yenileme döneminde ise müşteriye haber vermeden otomatik yenileme yapılıyor.

Ekran Goruntusu 2024 07 01 073814 Psup

Geçen yıl bir bankadan otomobil kredisi kullanan Hüseyin Yörür, bankanın kredi için kasko poliçesini zorunlu tuttuğunu belirterek “O dönem 2023 model aracım için geçen yıl banka benden 19 bin lira kasko poliçe ücreti aldı. O dönemde farklı sigorta şirketlerinden daha uygun teklifler almıştım. Ancak banka poliçeyi mecbur tuttu ve yaptırdık. Yenileme dönemi geldiğinde kendi isteğimle farklı bir sigorta şirketinden yaptıracağımı kendilerine ilettim. Ama bunu kabul etmediler. ‘Krediyi geri çağırırız’ gibi bir tutum sergilediler. Bu kez de 22 bin lira ücret çıkardılar. Başka bir sigorta şirketi ise aracımın kasko poliçesi için 15 bin lira teklif verdi” dedi.

Editör: Haber Merkezi