Sıfır ve ikinci el araç piyasası alınan pratik önlemler sayesinde düşmeye başladı. Haksız kazanç elde edenlerin hayalleri suyu düştü. Bursa Oto Galericiler Odası Başkanı Hakan Yanık, fahiş fiyatla otomobil satanların büyük sıkıntıda olduklarını dile getirdi. Piyasanın sevindirici şekilde gerilemeye başladığını kaydetti.

Bursa'daki depremde panik anları Bursa'daki depremde panik anları

“ŞİMDİ SATMAYA BAŞLADILAR”

Hakan Yanık, bakanlığın doğru adımlar attığını belirterek, “Ticaret Bakanlığı bir ay önce çıkarmış olduğu yönetmelik ile 6 ay 6 bin kilometre yasağı, noterlerde üçten fazla araç satanın geri döndürülmesi, sıfır bayilerinin sıfır araçları ikinci el gibi göstermesi gibi fahiş olaylar oldu. Ama 6 ay 6 bin kilometre yönetmeliği çıkınca araçlar ellerinde kaldı. Dolayısıyla araçları satılamaz hâle geldi. Bundan dolayı ellerindeki araçlar kaldı. Satmaları lazımdı, balon gibi şişirilen piyasayı geri çekerek ellerindeki yok diye sakladıkları araçları satmaya başladılar. Böylelikle araç fiyatları şişirilmeden normale dönmeye başladı” dedi.

“İKİNCİ ELDE DÜŞÜŞ VAR”

6 ay 6 bin kilometrenin devam ettiği sürece araç fiyatlarının aşağı doğru ineceğini belirten Yanık, “Burada yıllardır galerici esnafı suçlu gösterildi. Sıfır bayiler ile ortak çalışarak araç satmaları piyasayı yükseltmişti. Yönetmelik kararıyla araçlar normal fiyatlarına dönmeye başladı. İkinci el piyasası da son 6 aya bakıldığında bir düşüş görülmekte. Ancak 2020, 2021 ve 2022 yıllarına baktığımız zaman normal seyrine dönmeye başladı. İş olmamasının sebebi de sektörün yerine oturamaya başlamasıdır. Faiz oranlarının yüksek olması bizim sektörün durma noktasına getiren bir diğer sebeptir. Bankaların ikinci ele kredi vermemeleri veya kredi oranlarının yüksek olması veyahut vadenin düşük olmasından dolayı sektörde durgunluk var. Bunun 1-2 ay sonra aşılacağına inanıyorum. Bakanlığın bu yönde ciddi anlamda tedbirleri var. Hâlâ daha tedbir almaya devam edeceklerini görüyoruz” diye konuştu.

 

“CEZASINI ÇEKECEKLER”

Fiyatların çok aşağı inmesini beklemediklerini ifade eden Yanık, “Şu an düşmeye başladı. Daha çok düşeceğinden emin değilim.  Piyasayı balon hâline getirenler cezasını çekiyor. Bunun yanı sıra biz galericiler de suçumuz yokken bu cezayı çekmekteyiz. Türkiye’de araç sıkıntısı yoktu. Her tarafta araç varken sadece Türkiye’de mi vardı bu mesele. Beklettikleri araçlarla ettikleri karların diyetini şimdi ödeyecekler. Bu milletten aldıkları parayı millete bu yönetmelikle iade edecekler” şeklinde konuştu.