Heyette OİB Yönetim Kurulu Üyeleri Gökhan Tunçdöken ve Zeki Şafak Ozan ile Ticaret Bakanlığı Mevzuat ve Koordinasyon Daire Başkanı Sedat Yıldız ve Otomotiv Daire Uzmanı Ali Ersöz de yer aldı. Heyet ziyaretlerine Türkiye’nin Kuala Lumpur Büyükelçisi Emir Salim Yüksel ve Türkiye Singapur Büyükelçisi Mehmet Burçin Gönenli de katıldı.

BUTEXCOMP kümesi Ankara ve İstanbul’da tanıtıldı BUTEXCOMP kümesi Ankara ve İstanbul’da tanıtıldı

Türk otomotiv firmaları, 3-10 Mart tarihleri arasında düzenlenen heyet kapsamında Malezya ve Singapur'daki otomotiv ithalatçı, toptancı ve distribütör firmaları ile ikili iş görüşmeleri gerçekleştirdi. Heyet programı kapsamında tesis ziyaretleri de yapıldı.

“UZAKDAĞI ÇOK ÖNEMLİ BİR PAZAR”

Ticaret heyetini değerlendiren OİB Yönetim Kurulu Başkanı Baran Çelik, “Malezya ve Singapur, Uzak Ülkeler ihracatımızda önemli pazarlar olarak görülmektedir.  Aynı zamanda bu iki ülke ile Serbest Ticaret Anlaşmalarımız da mevcut. Asya coğrafyasının önemli noktalarında yer alan bu ülkelere ihracatımızı geliştirmek niyetindeyiz” dedi.

İHRACAT PAYI ARTACAK

Otomotiv endüstrisinde Malezya’nın yaklaşık 7,4 milyar dolar, Singapur’un ise 4,9 milyar dolar ithalatının olduğu bilgisini paylaşan Çelik, “Biz ise geçen yıl Malezya’ya 15,2 milyon dolar, Singapur’a 6,8 milyon dolar ihracat gerçekleştirdik. Sektörümüzün bu ülkelere olan ihracatının artmasıyla birlikte bu ülkelerin ithalatından aldığımız payın da artmasını bekliyoruz.  Bunu yapacak üretim gücü ve kalitemiz fazlasıyla var. Bu nedenle bu ülkelere özel etkinlikler gerçekleştirmeye devam edeceğiz, daha fazla firmamızla daha fazla iş bağlantıları kuracağız” diye konuştu.

Editör: Bilal Kayaaltı