Öne Çıkanlar mfyalar suriye afgan okullarda havu keyfi zeynep terzioğlu kadim

Balkanlar’da İslam kıyamete kadar var olacak

Bilal kayaaltı/ Bulgaristan 

Önceki dönem Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’nin öncülüğünde Bursalı hayırsever iş insanlarının katkılarıyla Bulgaristan’ın Mestanlı, Kubrat ve Kırcaali’ye bağlı köylerinde yaptırılan minareler, restore edilen ibadethaneler törenle açıldı. Programlara önceki dönem AK Parti Bursa Milletvekili Önder Matlı, AK Parti Karacabey İlçe Başkanı Murat Erol, iş insanları İlhan Aslan, Yusuf Aslan, Bülent Tuna, Halet Bulum'un  yanı sıra, Halk ve Özgürlükler Partisi Razgrad Milletvekili Ahmet Ahmetov, Kubrat Belediye Başkanı Alkin Nebi, Kırcaali, Kubrat, Mestanlı Müftüleri ve Bulgaristan’da yaşayan Türkler yoğun ilgi gösterdi. Tekbirler ve dualarla açılışı yapılan minarelerin ve ibadethanelerin Balkanlar için çok büyük önemi olduğuna değinen önceki dönem Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, hayırsever iş insanı Önder Matlı, Ali Yedikardeş’in şahsında yardımseverlere teşekkür etti.

ALTEPE: AŞURE DAĞITMAYA KORKUYORLARDI

Osmanlı’nın Balkan Coğrafyasında yapılan hizmetleriyle gurur duyduklarını belirten öndeki dönem Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Bulgaristan’ın birçok şehrindeki Osmanlı eserlerinin Bursa’da hayırsever iş insanları tarafından restoresinin yapıldığını, minarelerin, camilerin ve kültür merkezlerinin inşa edildiğini belirterek, “Buralar bizim topraklarımız, köylerimiz, bizler Müslümanız. Kendi kültürümüze, değerlerimize sahip çıkmak ve yaşatmak zorundayız. Bulgaristan’da yaşayan kardeşlerimizin varlığını sonsuza kadar devam ettirmeliyiz. Bunun için büyük gayret gösteriyoruz. İslam’ın yaşanması, ezanların okunması hepimizi mutlu ediyor. Başkanlık bitti ama hizmet bitmedi. Bu işler herkese nasip olmaz. Buralar Allah’a ve ahiret gününe inananların eserleri olarak ortaya çıktı. Allah’ın mescitlerini imar etmek, ortaya çıkarmak ecdadın izini takip edenlerin sayesinde oluyor. Belediye başkanı olduktan sonra Balkanlardan bize teklifler geldi, biz de ecdadın eserlerini, İslam’ın toplanma merkezlerini inşa etmek, onarmak için köprü olduk. 20 yıl önce buralarda insanlar aşure dağıtmaya korkuyor, çekiniyordu. O ürkütücü atmosferi dağıttık. Hayırseverleri harekete geçirdik. Şimdi her yer minarelerle doldu. İnsanlarımıza bir hareket, bereket geldi. Bursa Balkan şehri, Osmanlı’nın başkenti. Buralara hizmet etmek hepimizin görevi. Kimse şunu inkar etmesin, ecdadımız buralara medeniyeti, barışı getirdi. Buradan yola çıkarak, nasıl ki çan sesleri özgür bir şekilde çalıyorsa, biz istiyoruz ki, buradaki kardeşlerimiz huzurlu olsun. İslam dinini, kültürünü yaşamaya devam etsin, minarelerden ezanlar susmasın. Balkanlarda islam kıyamete kadar var olsun” şeklinde ifadeler kullandı. 

MATLI: BALKANLARA HİZMET ETMEYE DEVAM EDECEĞİZ

Bulgaristan’da yapılan açılış törenleri, dostluk ve kardeşliğin de en güzel örneğini gözler önüne serdiğine dikkat çeken AK Parti eski Bursa Milletvekili Önder Matlı, “Balkan Coğrafyasında ezanların susmaması için mücadele ediyoruz. Hizmetlerimiz, yardımlarımız eksilmeden devam edecek. Buralarda yaşayanların mutluluğunun artması bizim mutluluğumuzdur. Huzurlu olmaları, bizim huzurlu olmamız demektir. Allah bu topraklarda İslam’ın ışığını söndürmesin. Kimsenin şüphesi olmasın, Sultan Fatih’in, Osmangazi’nin eserlerini yaşatmaya, Allah’ın evlerini çoğaltmaya devam edeceğiz. Bulgaristan’daki camilerimizin, minarelerimizin varlığı bizim birliğimizin nişanıdır. Kimsenin şüphesi olmasın Türkiye’nin gücüyle bu topraklarda ezan sesi susmayacak. Türklerin varlığı kıyamete kadar sürecek” diye konuştu.

AHMETOV: OKULLARDA TÜRKÇE OKUTALIM

Kubrat’taki cami restorasyonu, konferans, kültür merkezi ile minare açılışında konuşan Halk ve Özgürlükler Partisi Razgrad Milletvekili Ahmet Ahmetov, Bulgaristan’daki camii ve minarelerin önemine değinirken “Minareler bizim simgemiz, varoluşumuz, bayrağımız. Müslümanlığımızı yaşatıyoruz. İyi ki Türkiye Cumhuriyet Devleti bizim yanımızda. Buradan herkese sesleniyorum, böyle bir merkezin, caminin, Kur’an kursunun ortaya çıkması çok büyük fırsat. Çocuklarımıza Allah’ı, Peygamber’i hatırlatalım, Kur’an öğretelim. Okullarda Türkçe okutalım. Bizi kendi dilimiz koruyor, dilimizi, dinimizi unutmamalıyız. Topraklarımızı ekmeye, hayvancılık yapmaya devam etmeliyiz. Bulgaristan devleti bizim devletimiz, bu çatıya, bu devlete Bulgaristan Türklerinden başka kimse sahip çıkmıyor. Ben Deliorman’ın çocuğu olarak Kubrat’ta fabrikalar açıp üretime katkı koymak için çaba sarf ediyorum ve bu adımlarımızda başarılı olacağız” dedi.

ALLAH’IN ADI ANILACAK

Balkanlarda Allah’ın evlerinin Müslüman halkların bilinçlenmesinde büyük önemi olduğunu söyleyen Kırcaali Müftüsü Basri Eminefendi, Kırcaali’ye bağlı Emirler ve Sulumlu köylerindeki minare yenilenmesine öncülük eden Büyükşehir eski Belediye Başkan Recep Altepe’ye, Bursalı hayırsever iş insanlarına da Allah’ın evlerine hizmetlerinden dolay teşekkür etti. Kubrat’taki açılışta konuşan Bulgaristan Yüksek İslam Şura Başkanı Vedat Ahmet ise, Rumeli’de yaptığı hizmetlere köprü olmasından dolayı Recep Altepe’ye hayırla andıklarını ifade etti. Ahmet, Allah’ın adının anılacağı yeni bir merkeze kavuşmalarından duyduğu memnuniyeti dile getirerek, “Bizler ana dilimiz Türkçeyi konuşmazsak, Kur’anı, Allah’ı ve Peygamber’i tanımazsak büyük bir kayıp içinde olacağız. Bu camiyi buraya yapanlardan Rabbimiz razı olsun. Çok büyük bir hizmet ortaya çıktı. Minarelerimiz dimdik ayakta kalırsa, bizlerde öksüz olmaktan kurtuluruz” dedi. Bulgaristan’daki Müslüman Türkler yapılan açılışlara yoğun ilgi gösterdiği dikkatlerden kaçmadı. Törenlerin ardından, yaptıkları hizmetlerden dolayı Recep Altepe ve Önder Matlı’ya plaketler verildi.

Bursa'dan gelen heyet, Mestanlı Belediye Başkanı İlknur Kazım'la bir araya gelerek, Bulgaristan'da yaşayan Türklerin sorunları masaya yatırıldı.Altepe ve Matlı, Kazım'a Kur'ani kerim ve seccade hediye etti. 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.