Türkiye'nin çeşitli illerinden ve Yunanistan ile Bulgaristan başta olmak üzere birçok ülkeden Edirne'ye gelen on binlerce ziyaretçi, Kakava ateşinin yakılmasına saatler kala ateşin yakılacağı Sarayiçi'ne akın etti. Edirne’ye gelen ziyaretçilerin, 9/8 Roman havaları eşliğinde saatlerce süren eğlenceleri ortaya birbirinden renkli görüntüler çıkardı. Roman vatandaşların giydiği rengarenk kıyafetler ilgi odağı oldu. Müziğin ritmine kendilerini kaptıran vatandaşlar gönüllerince eğlendi. Edirne Valisi Kürşat Kırbıyık, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan ve protokol üyelerinin, hazırlanan dev ateşi yakmasıyla başlayan şenliklerde baharın gelişi doyasıya kutlandı. Şenlikler gün ağarıncaya kadar çeşitli eğlencelerle devam edecek.

Edirne'nin hareketlendiğini söyleyen Neslihan Tanır, her sene gelmeye çalıştıklarını ve çok kalabalık olduğunu belirtti. Annesi ile birlikte şenliğe gelen Öykü Tanır da çok eğlendiğini belirtti.

“GELENEKLERİMİZİ YAŞATIYORUZ”

'dan gelen Ayşegül Buluş, "10 senedir buraya özel kıyafetlerimizle geliyoruz. Geleneklerimizi yaşatıyoruz. Çok mutluyuz” dedi.

“KÜLTÜREL BİRLİKTELİK”

Festivallerin o ilin kültürel yansıması olduğunu ve yaşatılması gerektiğini söyleyen Sibel Kaya, kültürel birlikteliğin ortaya çıktığını oynayıp ateşten atladıklarını ve dilekler dilediklerini belirtti.

Editör: Bilal Kayaaltı