Vatandaşı kurban hissesiyle dolandıranlar hakim karşısına çıktı Vatandaşı kurban hissesiyle dolandıranlar hakim karşısına çıktı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yeni kabinede İçişleri Bakanı görevi verdiği Ali Yerlikaya, demokratik adımlar atmaya devam ediyor. 

Süleyman Soylu’nun ardından İçişleri Bakanlığı’nda olumlu gelişmeler devam ediyor.  Rütbeleri sökülen, silahlarına el konulan ve Emniyet Genel Müdürlüğü'ne ait binalara girişleri yasaklanan eski emniyet müdürleri Sabri Uzun ve Hanefi Avcı, haklarını geri aldı.

Eski İçişleri Bakanı Süleyman Soylu döneminde Disiplin Kurulu'na verilen Uzun ve Avcı, kendileriyle ilgili kararı yargıya taşıdı. Duvar'dan Can Bursalı'nın haberine göre; Emekli olduktan sonra elde ettikleri hakları elinden alınan Uzun ve Avcı'nın başvurusu, idari yargı tarafından kabul edildi.

BÜTÜN HAKLARI İADE EDİLDİ

Karar, İçişleri Bakanlığı'na tebliğ edildi. Tebliğin ardından bakanlık yargı kararını işleme koydu ve Uzun ile Avcı'nın rütbeleri, beylik silahları ve Emniyet Genel Müdürlüğü'ne ait binalara giriş hakları geri verildi.

"Mahkeme kararı en geç 30 gün içinde idare tarafından uygulanır" kanun maddesinin, Soylu döneminde uygulanmaması tartışma yaratıyordu. Bazı yargı kararları 13-14 aya kadar işleme konulmuyordu. 6 Haziran'da oluşturulan kabinede İçişleri Bakanı olarak atanan ve görevi devraldığı törende, "hukukun üstünlüğü" vurgusu yapan Yerlikaya, yargı kararlarını işleme koydu. Yerlikaya'nın İçişleri Bakanı olmasıyla birlikte iade kararı alan, ancak henüz uygulanmayan yüzlerce kişinin göreve iadeleri yapıldı.

SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ

Soylu’ya yakınlığı ile bilinen suç örgütü lideri Ayhan Bora Kaplan’ın ortaya çıkan ifadeleri, bir yüksek yargı mensubuna bir villa ve lüks bir araç satın aldığı yönünde iddialar ortalığı karıştırdı.

KARAR SEVİNÇLE KARŞILANDI

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya'nın Soylu'nun ardından attığı demokratik adımlar, Avcı ve Uzun’la ilgili verilen iade kararı, emniyet teşkilatından sevinçle karşılandığı belirtildi.