TBMM Genel Kurulu’nda 2021 yılı bütçesi konuşulurken CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İstanbul Beşiktaş'ta 10 Aralık 2016 yılında 46 kişinin hayatını kaybettiği terör eyleminde ölen genç tıp öğrencisi Berkay Akbaş'ın ailesine kişi başı 121 lira 96 kuruş verildiğini açıkladı.

AK Partili vekiller Kılıçdaroğlu’nun beyanlarını yalanlamaya çalışırken Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, “Terör eylemi sonucu şehit olan bir polis memurumuzun babasına 121,96 TL aylık bağlanması söz konusu değildir arkadaşlar. Nereden alıyorsunuz bu rakamları bilmiyorum” demişti.

Oktay’ın ardından açıklamalarda bulunan CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, şehit babasına yatan paranın dekontunu göstererek, “Şimdi bu dekontta 192 lira yatmış hesaba çünkü zam gelmiş. Beşiktaş’taki terör saldırısında, yasalarımıza göre güvenlik görevlisi olmamakla birlikte orada, terör saldırısında öldürüldüğü için yasalarımıza göre de aziz milletimizin vicdanına göre de şehit sayılan, benim de yakinen tanıdığım Berkay Akbaş’ın babasına gönderilen para, bağladığınız maaş 192 lira 59 kuruş” ifadelerini kullandı.

“SULHNAME İMZALATILMAK İSTENDİ”

Oktay ise Altay’ın sözlerinin ardından söz alarak “O dekontun ne olduğuyla alakalı ve 7 TL’nin ne olduğuyla alakalı kısmı araştıracağım” diyerek geri adım attı.

CHP liderinin gündeme getirdiği şehit babası Salim Akbaş, 10 Aralık’taki saldırıda 46 ailenin yüreğine ateş düştüğünü ve 4 yıldır bu acıyla yaşadıklarını ifade ederek, “Acımız birkaç gün paylaşıldı. Sadece seneyi devriyesinde bazı haber kanalları ve gazetelerde çıkan küçük başlıklarla bugünler geçiştirildi. Bizdeki etki ve acı ilk günkünden bugüne kadar azalmadan devam ediyor” dedi.

Kılıçdaroğlu’nun açıklamalarını doğrulayan bilgiler veren şehit babası Akbaş, olayın ardından İstanbul Valiliği’nin ailelere 33 bin lira tazminat ödeneceğini duyurduğunu fakat, hakların alındığına dair sulhname imzalatılmak istendiğini söyledi. Akbaş, “Biz bunu imzalamadık, almadık ve yargıda süreç devam ediyor. Manevi tazminat davası da açtık” dedi.

“121 LİRA BAĞLANDI 195 LİRAYA ÇIKTI”

Cumhuriyet'in haberine göre Akbaş, olayın ardından kendisine ve eşine 121 lira bağlandığını ve bugün bu maaşın 195 liraya çıktığını belirterek, “Biz aile olarak bu paranın peşinde olan birisi gibi görünmekten utanıyoruz. Sadece devlet bize verdiği rakamın gerçek boyutlarını duysun diye ben böyle bir açıklama yapıyorum. Bize verilecek ve verilmiş hiçbir parayı kendimiz için kullanmadık ve kullanmayacağız” diye vurguladı.

Şehitler için oynanan spor müsabakalarının gelirlerinin şehit yakınlarına aktarılacağının duyurulduğunu ancak bu paraların şehit yakınlarına verilmediğini açıklayan Akbaş, artık para konularının gündeme gelmesini istemediğini dile getirerek, “Sadece devletle olan ilişkilerimizi sorgulayanlar oturup bunun muhasebesini yapsın” dedi.