Sinan Oğan, Cumhur İttifakı’nı destekleyeceğini ilan etti.

14 Mayıs'taki seçimde yüzde 5,17 oy alarak ikinci turda kritik rol oynayan ATA İttifakı Cumhurbaşkanı adayı Sinan Oğan, Cumhur İttifakı'nın adayı Erdoğan'ı mı yoksa Millet İttifakı'nın adayı Kılıçdaroğlu'nu mu destekleyeceğini açıklıyor.

Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ bugün katıldığı canlı yayında Oğan'ın adayı olduğu ATA İttifakı'nın dağıldığını açıkladı. Öte yandan Kılıçdaroğlu bugün saat 15.00'te ATA İttifakı'nın eski bileşenlerinden olan Adalet Partisi Genel Başkanı Vecdet Öz ile görüşme gerçekleştirdi. Öz yaptığı açıklamada Kılıçdaroğlu'nu destekleyeceklerini bildirmişti.

Sinan Oğan'ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

''Hepimizin bildiği üzere 14 Mayısta yapılan seçim öngördüğümüz üzere ikinci tura kalmıştır. 5.2 oy alarak seçim üzerinde etkili bir rol altık. Ata ittifakların bileşenlerine, parti yöneticilerine, seçmen tabanına teşekkür ederim.

Bizi en zor zamanımızda yalnız bırakmayan yol arkadaşlarıma, Sinan Oğan gönüllülerine çok teşekkür ediyorum. Bizimle farklı görüşte olmasına rağmen bize inanan güvenen tüm vatandaşlarıma sevgi saygı ve teşekkürlerimi iletiyorum.

Afişleri, pankartları, broşürleri, halkımız internet sitemizden indirilerek ev, işyeri, araç, cadde ve sokaklarında astılar. Özellikle gençlerimiz sevgi seli olup aktılar. Hepsine teşekkürü borç biliyorum.

Türk milliyetçilerini yalnız bırakmayacağız diyerek yola çıktık. Almayı beklediğimiz oy oranı yüzde 9 ile yüzde 16 arasındaydı. Seçimin sürprizini bizim yapacağımızı açıklamıştık. Son 3 günde bize dönük başlatılan yargısız infaz oylarımızın düşmesine neden olmuştur.

Son ana kadar üzerinde uzlaşılan bir Türk milliyetçisi aday formülünü bekledik ve dedik ki böyle bir aday çıkarsa biz çekileceğiz ve bu adayı kayıtsız şartsız destekleyeceğiz. Türk milliyetçilerinin ve Atatürkçülerin adayı olarak bu yarışa girdik.

Biz bir dip dalgayı bir ayda değil üç yılda hazırladık. Seçmenlerimizi küçümseyen, bize değil başka adreslere yazmaya çalışanların bizim çalışmalarımızı daha dikkatli izlemeye davet ediyoruz. Normal şartlarda almayı beklediğimiz oy oranı yüzde 9 yüzde 16 bandında bir rakamdı. Bir dip dalganın geldiğini ve seçimin sürprizini bizim yapacağımızı söyledik. Linç kültürünü ülkemiz demokrasisi açısından son derece tehlikeli bulmaktayım. Çekilmemiz durumunda ilk turda seçimin biteceği gerçeğini sanırım artık herkes görmüştür.

Eşit ve adil olmayan şartlarda yarıştık. Ne hükümet imkanları ne belediye imkanlarımız yoktu. Buna rağmen büyük bir mücadele örneği sergiledik. Plana sadık kaldık, birçok temel hedeflerimize ulaştık. Büyük Türkiye ve kutlu Turan yolunda ilerleme hedefimiz devam ediyor. Buradaki temel kuralımız ise şudur, plana sadık kaldık.

2. plana itilen milliyetçi seçmeni merkez haline getirdik. Sığınmacılar konusunda farkındalık oluşturduk. 14 Mayıs'ta seçmen Cumhur ve Millet ittifakını uyarmıştır.

4 temel konu önemlidir. Sığınmacılar ve kaçaklar meselesi, deprem konusu, terör eylemlerine yönelik istikrarlı mücadele sürdürmelidir. Millet İttifakı 20 yıldır iktidar karşısında yeteri başarıyı gösterememiştir. Millet İttifakı parlamento çoğunluğunu sağlayamamış ve istikrar faktörünü ıskalamıştır. Bize yönelik pazarlık yürüttüğümüzü söyleyenler bizi tanıyamamıştır.

Her türlü terör örgütlerine kararlı bir mücadele devam ettirilecektir.

2. turda seçimde nasıl bir tutum alınması konusunda müzakereler yaptık. 28 Mayıs'ta yapılacak olan seçimlerde kimi destekleyeceğimiz konusunda Erdoğan ve Kılıçdaroğlu'yla görüşme sağladık. Her iki adayla da devlet adamlığına yakışır şekilde nezaketle gerçekleşmiştir.

Cumhur İttifakı adayı Sayın Erdoğan'ı destekleyeceğiz.

Editör: Bilal Kayaaltı