Öne Çıkanlar islam dünyası haber bursa futbol bursa su kuyusu

Erdoğan: Avrupa'da raflarda yiyecek bulamıyorlar, Türkiye'de sorun yok

Cumhurbaşkanı Erdoğan, enflasyon için “Elle gelen düğün bayram” değerlendirmesini yaparken, “Gelişmiş ülkelerin 6-7 katına çıkan enflasyon ve artık ipin ucunu kaçırdıkları para genişlemeleriyle şaşkın şekilde sağa sola yalpaladığı bir dönemde Türkiye kendi rayında güvenle yoluna devam ediyor. Amerika'ya bak, enflasyon felaket. Avrupa'ya gelin, aynı. Aradığınız gıda ürünlerini bile bulamıyorsunuz oralarda. Hamdolsun Türkiye'nin böyle bir sorunu yok” dedi. Gübre, mazot fiyatları, küresel tablo ve kuraklığın yol açtığı sıkıntıların kesinlikle moralleri bozmaması gerektiğini söyleyen Erdoğan, “Tam tersine çiftçilerimizden ekilmemiş, dikilmemiş, değerlendirilmemiş tek bir karış toprak bırakmama azmiyle daha çok çalışmalarını istiyoruz” diye konuştu.

Aydın ziyaretlerini yapımı tamamlanan 1 milyar 353 milyon liralık eser ve hizmetlerin resmi açılışını yaparak taçlandırmak istediklerini belirten Erdoğan, siyasi ekonomik gelişmelere ilişkin değerlendirmeler yaptı. Konuşması sırasında CHP'ye yüklenen Erdoğan, vatandaşlardan gelen yeni bazı hizmet talepleri üzerine, “Bay Kemal ne yapacak ona da bir şey kalması lazım” dedi.

Erdoğan'ın konuşması satır başlarıyla şöyle:

1990’DA KABUSLAR YAŞADIK

Şimdiden 2023'e çok iyi hazırlanmamız lazım. İttifakın bir tarafına milletvekilleri teröristlerle oynaşan partiyi, diğer tarafına şehit yakınlarına küfreden milletvekillerini baş tacı yapan sözde milliyetçi partiyi almışlar, arkalarına kırık dökük kim varsa takmışlar. 'Nereden geliyorsunuz' diye sorsanız, 40 kafadan 40 ayrı ses çıkar. 'Ne yapacaksınız' deseniz bu defa kimseden ses çıkmaz, böyle bir dertleri, hazırlıkları yok. 1970'lerde, 1990'larda aynı kabusu yaşadık. Toplum hafızamız bu kabusları unutmadı. Bu kabuslara döndürmeye çalışanların eline bırakmayacağız.

TÜRK LİRASI DEDİK TÜM OYUNLARI BOZULDU

Hangi oyunları bozduğumuzu en iyi sizler biliyorsunuz. Ekonomide ilk 10'a gireceğiz. Altyapı imkanları olmayan Türkiye için her yolu deniyorlar. Tek gayeleri bizi 2023 hedefinden vazgeçirmektir. Son birkaç yıldır ekonomimizi hedef aldılar. Döviz üzerinden önce ekonomik kriz ardından siyasi ve sosyal kaos çıkarmak için sayısız denemede bulundular. Aldığımız tedbirlerle yurt dışından Türkiye'ye yapılan saldırılarda kullanılan araçları etkisiz hale getirdik. 'Kura endeksli Türk lirası’ dedik tüm oyunları bozuldu. Başaramayacaksınız, başaramayacaklar.

ENFLASYONUN MİLLETİ BUNALTTIĞININ FARKINDAYIZ

Bu defa aynı oyunu yurt içinde piyasalarda panik havası oluşturarak oynamaya çalıştılar. Geçtiğimiz ay bunun da tedbirlerini alarak yeniden istikrar ve iklimini tesis etme yolunda gereken adımları attık. Tabii bu arada yaşanan fahiş fiyat artı ve yükselen enflasyonun milletimizi bunalttığını biliyoruz. Asgari ücretten memur ve emekli maaşlarına sosyal destek ödemelerine kadar her alanda yaptığımız yüksek artışlarla insanlarımızı önemli ölçüde rahatlattık. Asgari ücreti hiç tahayyül edemeyecekleri, hiç düşünmedikleri bir seviyeye çıkardık. İnşallah bundan sonra da her kesimden vatandaşımızı enflasyon karşısında korumayı sürdüreceğiz.

DALGALANMA DURULMAYA BAŞLAYINCA

Bu tür dalgalanmaların durulmaya başlamasıyla Türkiye ekonomi modeli diye adlandırdığımız programımızın kazanımları daha iyi görülmeye başlandı. Mesela az önce söyledim. İhracatta 2021'i 225 milyar doların üzerinde bir gerçekleşmeyle tamamladık. Sanayicilerimiz çalışıyor. Kapasite büyütüyor, üretimi arttırıyor, ihracat yapıyor. İstihdamda salgın öncesine göre 2,7 milyonluk bir artışla 30 milyon sınırına dayandık. Hiçbir insanımızı işsiz, aşsız bırakmamak gelecek kaygısına sürüklememek için devletimizin tüm imkanlarını seferber ettik.

AMERİKA’YA BAK, ENFLASYON FELAKET

Sevgili kardeşlerim. Gelişmiş ülkelerin 6-7 katına çıkan enflasyon ve artık ipin ucunu kaçırdıkları para genişlemeleriyle şaşkın şekilde sağa sola yalpaladığı bir dönemde Türkiye kendi rayında güvenle yoluna devam ediyor. Amerika'ya bak, enflasyon felaket. Avrupa'ya gelin, aynı. Aradığınız gıda ürünlerini bile bulamıyorsunuz oralarda. Hamdolsun Türkiye'nin böyle bir sorunu yok.

ELLE GELEN DÜĞÜN BAYRAM

Ama eskilerin ‘Elle gelen düğün bayram’ dediği gibi tüm dünyanın yaşadığı sıkıntıların payımıza düşeni elbette göğüslenecektir. Bununla birlikte bizim asıl bakacağımız yer kendi üretim ve ihracat potansiyelimiz kendi insan gücümüz, kendi kazancımız olmalıdır. Nitekim biz de öyle yapıyoruz. Hamdolsun, sanayi üretiminde, lojistikte, ihracatta çok iyi bir yerdeyiz.

ÇİFTÇİLERİMİZ DAHA ÇOK ÇALIŞSIN

Diğer yandan tarım ürünlerinde ve ona bağlı olarak gıda sektöründe de salgının bozduğu küresel dengelere bağlı ciddi fiyat artışları ortaya çıktı. Tam tersine çiftçilerimizden ekilmemiş, dikilmemiş, değerlendirilmemiş tek bir karış toprak bırakmama azmiyle daha çok çalışmalarını istiyoruz. Çünkü dünya tarım ürünlerinin kıymetli meta haline geleceği bir döneme doğru gidiyor. Topraktan çıkan her ürün ambara giren her mahsul değerini bulacaktır. Bunun için çiftçilerimiz toprağına hayvan üreticilerimiz. Ağıllarına iyi sahip çıkmalı, en küçük bir boşluğa, en küçük bir ihmale meydan vermemelidir. Çiftçilerimizin desteklenmesi, hükümetimizin önceliklerinin en başlarında yer almayı sürdürüyor. Gerekirse mevcut destekleri daha da arttırarak çiftçimizin yanında yer alacağımızdan kimsenin şüphesi olmasın.”

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.