İsrail ordusunun dün gece Uluslararası Adalet Divanı'nın (UAD) saldırıları durdurma kararı aldığı Gazze Şeridi'ndeki Refah kentinde yerinden edilen Filistinlilerin çadırlarına düzenlediği saldırı, Diyarbakır’da STK'lar öncülüğünde düzenlenen yürüyüşle protesto edildi. Merkez Kayapınar ilçesindeki Diclekent Camii’nde kılınan akşam namazının ardından vatandaşlar, meşalelerle 15 Temmuz Şehitler Parkı’na yürüdü. Burada grup adına basın açıklaması yapan Memur-Sen Diyarbakır İl Başkanı Ramazan Tekdemir, İsrail'in güvenli bölge olduğunu iddia ederek masum sivilleri sürdüğü Gazze Şeridi'nin Refah kentinin dün gece tonlarca bomba kullanılarak büyük bir katliama daha sahne olduğunu söyledi.

'Yakında çocuklarımıza verdiğimiz harçlıktan vergi alacaklar' 'Yakında çocuklarımıza verdiğimiz harçlıktan vergi alacaklar'

SİCİLLERİN YAŞAM HAKKI İHLAL EDİLİYOR

Tekdemir, “Kısıtlı imkanlarla kurulan derme çatma çadırlar içerisinde bulunan masum sivillerle birlikte yakıldı. Bu ağır trajedide 100'den fazla kişi şehit oldu, yüzlerce kişi ise yaralandı. Bu vahşi saldırıda çoğu feci bir şekilde yanarak can veren çocuk ve kadınların kan donduran görüntüleri, kor ateş olup yüreğimizi yaktı. Saldırılar, temel insani değerlere ve uluslararası hukuka aykırı bir şekilde sivillerin yaşam hakkının, her türden kuralın ihlal edildiği, her ayrıntısı planlı bir vahşet olacak şekilde gerçekleştirilmiştir” dedi.

Editör: Bilal Kayaaltı