Ülkenin  en önemli gündemi asgari ücret, emekli ve memur başlarına yapılan zamlar, staj ve çıraklık yasası. EYT’lilere verilen hakların ardından torba yasa yeniden merak ediliyor. 1 Ekim’de açılacak olan TBMM’de, staj ve çıraklık konusu gündeme alınacak. 2000 sonrası emeklilik ve taşerona kadro gibi konular da görüşülecek.

Staj ve çıraklık mağdurları, 2000 sonrası emeklilik hakkı elde edemeyenler,1 Ekim’de açılacak olan meclisteki görüşmeleri merakla bekliyor. Haklarının verilmesi için mücadelelerini her platformda sürdürüyorlar.

Emeklilik reformunun ilk adımlarından biri Bağ-Kur sigortalıları için atılacak. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, 1 milyon Bağ-Kur sigortalısının prim gün şartını 9000’den 7200’e çekecek çalışmayı tamamlamak üzere. Bu kapsamda öncelikle düzenlemenin kapsamı belirleniyor ve küçük esnaf tespiti yapılıyor. İş yerinde çalışan işçi sayısı, vergilendirme ve vergiden muaf esnaf gibi alternatifler üzerinde değerlendirmeler sürüyor.

Meclis açıldığında ikinci torba yasada bir dizi müjde sıralanacak. EYT staj-çıraklık sigortası, 2000 sonrası emeklilik ve taşerona kadro gibi konular ele alınacak. Ayrıca tarih kriteri de belirlenecek ve düzenlemenin hangi süreleri kapsayacağı netleştirilecek. Geçtiğimiz Mart ayında yürürlüğe giren EYT yasası ile 8 Eylül 1999 ve öncesinde sigortalı olanlarda yaş şartı kaldırıldı. Bu düzenleme ile EYT’lilerden Bağ-Kur’lu kadınlar 20 yılı (7200 gün), erkekler ise 25 tam yılı (9000 gün) tamamladığında emekli olabiliyor.

Yeni düzenlemenin tüm süreleri kapsaması halinde Bağ-Kur reformu kapsamına giren EYT’li erkek sigortalıların da yaşlılık aylığına hak kazanma koşulu 7200 güne düşecek. Böylece kadın ve erkek sigortalılar arasındaki fark kapanacak. 9000 günü tamamlayamayan EYT’li erkek esnaf, 7200 günü tamamladıktan hemen sonra emekli olabilecek. Ancak reformun hangi kesimi etkileyeceği önemli bir konu olarak öne çıkıyor.

Emeklilik reformunun bir diğer ayağı, ev kadınları ve anneler için olacak. Ev kadınlarının isteğe bağlı sigorta primlerinin 3’te 1’ini devletin karşılayacağı bir model Ekim ayında Meclis’e sunulacak torba tasarı ile hayata geçirilecek. Bunun için öncelikle Aile ve Gençlik Bankası’nın kurulması gerekecek. Bu bankanın gelir kaynağı petrol ve doğalgaz rezervlerimiz olacak. İsteğe bağlı sigorta için SGK’ya başvuran kadınlara prim desteği verilecek.

Emeklilik reformunun bir diğer boyutu ise emeklilik yaşının özellikle kadınlarda çocuk sayısına göre esnetilmesini içeriyor. Bu düzenleme ile çocuk sayısına göre emeklilik yaşı esnetilebilecek, annelere çocuk sayısına göre prim eklenip yaş şartından indirim yapılacak. Ayrıca, annelerin uzaktan çalışma ve bakıcı desteği gibi konular da gündeme gelecek.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan önderliğinde yürütülen çalışmalar kapsamında bir dizi kritik konu çözüme kavuşturulmaya çalışılıyor. Bu dosyalar arasında memurların 3600 ek gösterge artışı, SGK ve Bağ-Kur prim eşitlemesi, kadınların erken emekliliği ve taşeron işçilerin kadroya geçişi gibi konular yer alıyor. Özellikle taşeron işçilerin Meclis’e sunulacak torba tasarıda yer alıp almayacağı merakla bekleniyor. 90 bin taşeron işçinin kadroya alınması için çalışmalar devam ediyor.

Erken emeklilikte flaş gelişme! 5 yıl geri çekiliyor! Çalışanlara müjde verildi Erken emeklilikte flaş gelişme! 5 yıl geri çekiliyor! Çalışanlara müjde verildi

Emeklilik reformu kapsamında birçok konunun ele alındığı ve Meclis’in açılmasıyla birlikte detaylar netleşmeye başlayacak.  İlerleyen dönemde bu konulardaki gelişmeler ve yapılacak düzenlemeler yakından takip edilmeye devam edecektir.