2000 sonrası sigortalılar, EYT’yi az bir farkla kaçırmış olsalar bile kısmi emeklilik şansına sahip olacaklar. Ayrıca, staj ve çıraklık sigortasıyla 2.160 gün kazanabilecekler. Yeni fırsatlar ve düzenlemelerin masaya yatırıldığı bu süreçte, hükümet kısmi emeklilik konusundaki detayları açıklamaya başladı. Özellikle staj ve çıraklık ayrıntısı dikkat çekiyor, çünkü doğum borçlanmasıyla anneler eksik primlerini tamamlayabilecekler.

Staj ve çıraklık süreleri normalde emeklilik prim günlerine dahil edilmezken, doğum borçlanmasıyla farklı bir sistem uygulanıyor. Takvim Gazetesi’nde yer alan habere göre, staj ve çıraklık sigortası başladıktan sonra doğum yapan anneler, bu doğumları borçlanabilecekler. 3 çocuğu olan anneler 2.160 gün kazanma imkanına sahip olacaklar.

Cumhurbaşkanı Erdoğan staj ve çıraklık mağdurlarını neden duymuyor? Cumhurbaşkanı Erdoğan staj ve çıraklık mağdurlarını neden duymuyor?

Bu eklenen süreler, belirli şartları sağlayanlar için 6 yıl daha erken emekli olma imkanı sunacak. Kadın çalışanlar, her çocuk için 2 yıl borçlanarak toplamda 2.160 gün kazanabilecekler. Staj başlangıcı doğumdan önce olan durumlar da borçlanma için geçerli kabul ediliyor.