Mardin esnafının demokratik tepkisi gündem oldu. 

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “İl Güvenlik Toplantısı” için Mardin’e gitti. İçişleri Bakan yardımcıları, Jandarma Genel Komutanı, Emniyet Genel Müdürü, Mardin ve Diyarbakır Valisi ile ilçe kaymakamlarının katıldığı toplantı sonrası Soylu, Dargeçit ilçesinde esnafı ziyaret etmek istedi.

Mezopotamya Ajansı'nın haberine göre; ilçede Soylu'nun geçeceği yollar AK Parti'li belediye tarafından yıkandı, onarılmayan yollar ise onarıldı. Askeri helikopterle ilçeye gelen Soylu'nun konvoyunun geçeceği yollarda bulunan araçlar da sabah saatlerinde ara sokaklara çekildi. Soylu onlarca araçtan oluşan konvoyla esnaf ziyaretine çıktı.

SABAH AÇTILAR, SONRA KAPATTILAR

İddiaya göre, Bakan Soylu ilçede protesto ile karşılandı. Sabah saatlerinde dükkanını açan Dargeçit esnafı, Soylu’nun esnaf ziyaretinde bulunacağını öğrenmesiyle kepenk kapattı. Soylu, açık olan 4 esnafı gezdikten sonra ziyaretini yarıda kesmek zorunda kaldı. Soylu, yarıda kalan esnaf ziyaretinin ardından Özgürlük Parkı'nda yapılacak "Gençlik Buluşması"na katılmak üzere parka geçti. Gençlik buluşması için de ilçe çevresinde bulunan il, ilçe ve köylerden yüzlerce öğrencinin programa katılması için taşındığı öğrenildi.

Yaşananların ardından Soylu, Ömerli ilçesinde de temaslarda bulundu. Yenişehir Mahallesi'nde Mardin Büyükşehir Belediyesince düzenlenen "Yaz Spor Okulları"nı ziyaret etti.  Burada yüzme, futbol ve voleybol gibi branşlarda eğitim gören çocuklarla görüştü.