CHP’de taciz affı Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal’ın itirazına takıldığı iddia edildi.  Kemal Kılıçdaroğlu’nun partinin kuruluşunun 100. yıldönümü dolayısıyla tüm parti örgütüne “100. Yıl Affı” çağrısı yapmasının ardından Genel Merkez’e bugüne kadar 500’den fazla af başvurusunun yapıldığı öğrenildi.  Irkçı ifadeleriyle öne çıkan Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan ile birlikte 11 partili affedilmişti. Yaşanan bu gelişmelerin ardından yeni aflarda gündemi meşgul ediyor.

 

T24’ten Eray Görgülü’nün haberine göre, 2011 yılında düzenlenen Bursa Olağanüstü Kongresi’nde eski milletvekili Abdullah Özer’i yumruklayan ve “parti disiplini ile bağdaşmayan suçlar” kapsamında partiden ihraç edilen Yıldırım, söz konusu olaya ilişkin mahkemeden beraat ettiği gerekçesiyle affını talep etti. Dosyayı inceleyen MYK,  önceki dönem Bursa İl Başkanı Turgut Özkan’ın da olumlu görüşü üzerine, af talebini PM’nin gündemine iletti. Antalya’daki Çalışma Toplantısının ardından bu hafta toplanan Parti Meclisi, dört partilinin af talebi ile birlikte Yıldırım’ın da dosyasını gündeme aldı. PM toplantısında Hasan Yıldırım’ın dosyası açılınca söz alan Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, Yıldırım’la ilgili taciz iddialarını hatırlattı.

Sedat Yalçın: Esnafın mağduriyeti artıyor Sedat Yalçın: Esnafın mağduriyeti artıyor

“YENİDEN DEĞERLENDİRELİM”

Yıldırım, 2010 yılında Kemal Kılıçdaroğlu’nun da katıldığı bir yemekte kadın bir garsonu taciz etmekle suçlanmıştı. İddialar, kamuoyunun gündemine gelince ilçe başkanlığı görevinden alınan Yıldırım, yaptığı açıklamada siyasi komploya kurban gittiğini söylemişti. Sarıbal’ın itirazları üzerine “taciz” iddiasının önemli olduğunu dile getiren Genel Başkan Özgür Özel, Yıldırım’la ilgili dosyayı oylamaya açmadı. Edinilen bilgiye göre Özel, iddiaların mutlaka araştırılması gerektiğini dile getirerek, “İddialar iyice ve detaylı araştırılsın, bu dosyayı gerekli araştırma yapıldıktan sonra yeniden değerlendirelim” deyince, PM’de Yıldırım’la ilgili oylama yapılmadı.

"İFTİRALARDAN DOLAYI AYRILDIM"

Bu arada Hasan Yıldırım’ın CHP’den ihraç edildikten sonra Memleket Partisi’ne üye olduğu ve 2022 yılı içerisinde düzenlenen olağanüstü kongrede il başkanı seçildikten üç ay sonra istifa ettiği, sonrasında da bu yılın Mart ayında CHP’ye “toplu üye katılım” töreninde yer aldığı ortaya çıktı. Memleket Partisi Bursa örgütünden topluca istifa eden 190 kişiyi temsilen 40 kişilik grupla birlikte törende yer alan ve CHP’ye üye olduğunu açıklayan Yıldırım, “Memleket Partisi’nde üyelerimizle aile gibi olduk. Bazı sorunlar yaşadığımızdan dolayı ayrılmak zorunda kaldık. Daha öncesinde Mudanya İlçe Başkanlığı görevinde bulundum. O dönemde yaşadığımız sıkıntılar ve iftiralardan dolayı ayrılmak durumunda kalmıştık. CHP bizim baba ocağımızdır” ifadesini kullanmıştı.

Bu arada Hasan Yıldırım'ın iftiraya uğradığı gelen haberler arasında. 

İYİ PARTİ YÖNETİMİNDEN İSTİFA ETTİ

Öte yandan İYİ Parti Bursa İl yönetiminde bir yöneticinin, bir kadının kızına tacizde bulunduğu iddia edilmiş. Olayın duyulmasının ardından, tacizde bulunan kişinin İYİ Parti Bursa İl yönetiminden sessiz sedasız istifa ettiği öğrenilmişti. Bu şahsa, bazı İYİ Partililerin itibar etmeye devam etmeleri de, tepkilere neden olduğu belirtiliyor.