Bazı belediyeler, sözleşmeli çalışanlarını kadroya alarak, işçilerin moralini yükseltmesi sevinçle karşılandı. 

Kamuda taşeron olarak çalışan işçilerin tek hayali kadroya geçebilmek. Beklenti içinde olan emekçiler için flaş adım atıldı. Belirli koşulların oluşmasıyla işçi statüsünde kadroya geçişleri sağlanacak.

Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre, kamuda sözleşmeli çalışan işçiler için sevindiren adım atıldı. Kadroya geçebilmeleri için şartlar belirlendi. İşçi potansiyeli eli temeller sağlamlaşacaki kadrolu olacaklar.  

Yeni düzenlemeye göre, kamu iktisadi teşebbüsleri ve bağlı ortaklıklarında hizmet alım sözleşmeleriyle çalışanlar arasından, 4 Aralık 2017 tarihinden itibaren en az iki yıl sürekli olarak ilgili teşebbüs ve bağlı ortaklıklarda çalışan ve halen çalışmaya devam eden işçiler, belirli bir sınavı başarıyla geçmeleri halinde işçi statüsüne geçiş yapabilecekler.

Doğalgaza zam geldi! Doğalgaza zam geldi!

Uygulama ayrıntıları, 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararname’nin geçici 23. maddesi temel alınarak belirlenecek. Kadro geçişi sürecinde aranacak şartlar ve hizmet alım sözleşmelerinin kapsamı bu esaslara uygun olarak şekillendirilecek.

Kamu iktisadi teşebbüsleri ve bağlı ortaklıkları, belirli aralıklarla yazılı, sözlü veya uygulamalı sınavlar düzenleyerek, bu sınavlara ilişkin detayları ve nitelikleri belirleyecekler. Ayrıca yapılan kadro yerleştirmeleri, unvanları, sayıları gibi bilgiler de Bakanlığa bildirilecek.

Bu kararla, uzun süredir taşeron olarak çalışan KİT işçilerinin kadroya geçişi ve özlük haklarının düzenlenmesi için önemli bir adım atıldı. Taşerona kadro ile ilgili tüm ayrıntılar Resmi Gazete’de yayımlanan kararda mevcuttur. Bu adım, KİT çalışanları için güzel bir gelişmenin işareti olarak karşımıza çıkıyor.