Yaklaşık 3 aylık aranın ardından TBMM Genel Kurulu, bugün yeniden mesaisine başlayacak. Yeni yasama yılının açılışı sebebiyle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Meclis Genel Kuruluna hitap edecek.

Önümüzdeki  Salı gününden itibaren de yasama çalışmaları başlayacak.

TORBA KANUN GÜNDEME GELİYOR

Meclis’in ilk icraatlarından birinin de AK Parti’nin ekonomik düzenlemeler içeren torba kanunu olması beleniyor. Buna göre, 2023 bütçe görüşmelerine kadar, aralarında 2 bin liraya kadar olan icralık borçların devlet tarafından üstlenilmesi, KYK kredi faizlerinin silinmesi, çalışanlara verilen yol, yemek ve bin liraya kadar olan yakıt desteğinin gelir vergisi ve SGK priminden muaf tutulması düzenlemesinin de bulunduğu torba teklif görüşülecek. Torba teklifte ayrıca araç satışında 6 ay 6 bin kilometre sınırı şartını delmeye çalışanlara 300 bin liraya kadar ceza verilmesi, AYM tarafından iptal edilen, Fiyat İstikrar Komitesinin kurulmasına ilişkin kararnamenin kanun ile düzenlenmesine dair hükümler de yer alacak.

Genel Kurul’da yurt dışına kaçarken yakalanıp tutuklanan HDP’li Semra Güzel’in milletvekilliğinin düşürülmesiyle ilgili görüşmeler de yapılacak.

Bu arada dezenformasyonla mücadeleye yönelik sosyal medya düzenlemesi de Meclis’in ilk gündem maddeleri arasında bulunuyor.