EYT’lilere yapılan düzenlemenin ardından, taşeron, geçici işçiler, belediye ve kamuda çalışan sözleşmelilerin gözü kulağı yapılacak olan yeni işçi düzenleme sürecinde. Taşeron işçilerin sorunu 2. Torba yas kapsamında ele alınacağı, meclisin açılmasıyla komisyonlarda masaya yatırılması bekleniyor.

Resmi Gazete’de yayımlandı! SGK girişi 1999 sonrası  olanlar için erken emeklilik! Müjde verildi Resmi Gazete’de yayımlandı! SGK girişi 1999 sonrası olanlar için erken emeklilik! Müjde verildi

 2. torba yasada taşeron işçilerin kadro düzenlemesi konusu yer alacağı belirtilirken, bu ikinci torba yasada, memurların 3600 ek gösterge artışından SSK ve Bağ-Kur prim eşitlenmesine, evlilik kredisinden taşeron kadrosuna kadar birçok konunun yer alacağı kaydediliyor.

Önceki dönem Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin ise taşeron işçilerin durumuyla ilgili şu görüşleri dile getirdi: “Hükümetimizin döneminde kamu işletmelerinde yaklaşık 800-900 bin taşeron işçi kadroya geçirilmişti. Şu anki rakam daha düşük. Ancak, asıl işlerin kamuda kamusal işçiler tarafından yapılması gerektiğini düşünüyorum. Taşeron işçiliği geçici ihtiyaçlar için kullanılabilir, ama temel işler kamunun kendi işçileri tarafından gerçekleştirilmelidir. Bu bağlamda, taşeron işçiliğinin özellikle geçici ihtiyaçlar dışında sonlandırılması gerektiğine inanıyorum.”

Meclis açıldıktan sonra, taşeron, TYP ve belediye şirket çalışanlarının kadro beklentilerinin ne zaman karşılanacağı meselesi halkın ve işçilerin yakından takip ettiği bir konu olarak gündemin merkezinde kalmaya devam ediyor.