Sosyal destekler kapsamında ailelerin sıkıntıları bir nebze olsun ortadan kalkıyor. Maddi destekler hanelere düzenli olarak yapılıyor. Ali ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, yardıma muhtaç olanlara, dar gelirlileri gözetiyor, para yardımı yapmayı sürdürüyor.

Dar gelirli ailelere TC kimlik numarasına göre yapılan ödemeler, yılın 12 ayı sürerken, sıkıntıda olanlara yapılan nakit yardımları ilaç gibi geliyor.

Aile yardımı, hane başına verilmekte olup, tam 12 ay süreyle devam ediyor.  Yardımı alabilmek için başvuruda bulunan ve belirlenen şartları sağlayan kişiler, ödeme almaya hak kazanmaktadır. Bu başvuruları e-devlet üzerinden T.C. kimlik numarasıyla yapmak mümkündür. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, yardım ödemesi için çeşitli şartları dikkate almaktadır. Yardım türlerine göre değişen bu şartlar, yardımın daha etkin ve ihtiyaç sahiplerine yönelik şekilde dağıtılmasını sağlamaktadır.

Aile Destek Paketi yardımı için başvuracak kişilerin hane içindeki kişi başına düşen gelirinin asgari ücretin üçte birinden düşük olması gerekmektedir. Bu şartları sağlayan vatandaşlar, e-devlet üzerinden başvurularını gerçekleştirebilirler. Başvuruların onaylanması halinde, yardım ödemesi başlar ve hane başına yapılan ödeme düzenli olarak her ay devam eder.

Aile yardımları, PTT (Türkiye Posta ve Telgraf Teşkilatı) aracılığıyla ödenmektedir. Başvurusu onaylanan kişiler, T.C. kimlik numarası veya kimlik kartı ile birlikte PTT şubelerine giderek ödemelerini alabilirler. Aile yardımı miktarı her yıl güncellenmekte olup, 2023 yılında en düşük ödeme miktarı 7.200 TL olarak belirlenmiştir.

Göçmenler Yunanistan'a kaçamadı Göçmenler Yunanistan'a kaçamadı

E-devlet üzerinden başvurunuzun onaylandığını gördükten sonra PTT şubesine giderek ödemenizi alabilirsiniz. Aile Bakanlığı tarafından yapılan bu düzenli yardımlar, dar gelirli ailelerin yaşam koşullarını iyileştirmeyi amaçlamaktadır. Toplumsal dayanışmanın ve sosyal refahın artırılması amacıyla sağlanan bu yardımlar, ihtiyaç sahiplerine umut ışığı olmaya devam ediyor.