Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı çalışmalarını tamamladı. Asgari ücretli, emekli ve memurların maaşlarına yüksek artış belli oldu. Milyonların beklediği gelişme kesinleşti.  Memur maaş zammı ve emekli maaş zammı için yeni model bulundu. Temmuz maaşları basamak modeline göre artacak. Asgari ücrete gelecek zam ise kamu işçilerinden az olmayacak. Yani asgari ücretliler en az %45 oranında zam alacak. Temmuz ayında yapılacak olan zamlarla ilgili son dakika gelişmeleri gelmeye devam ediyor. Seçime bir gün kala milyonların yüzünü güldürecek yeni haberler ortaya çıktı. Peki, Temmuz maaşları ne kadar artacak? Temmuzda Asgari ücretli emekli ve memur maaşlarına ne kadar zam gelecek? Temmuz maaş zamları son dakika gelişmeleri haberimizde.

Son dakika haberi… Emekli memur Asgari ücretli Milyonlar maaş zammı son dakika gelişmelerini yakından takip ediyor. Asgari ücretle çalışanlar için yeni oranlar ortaya çıktı. Kamu işçilerine yapılan zam asgari ücret zammı içinde belirleyici olacak. Yani asgari ücret zammı en az %45 olacak. Diğer yandan SGK bağ-kur memur emeklisi ve memurlar içinde yeni formüller bulundu. Maaşlara basamak modeli zam yapılacak. Yani kademeli artış kapıda. Memur ve emekli maaşlarına yeni formül milyonları Bayram ettirecek. Peki, maaş zammında da basamak modeli nedir? Temmuz maaşları ne kadar artacak? İşte Asgari ücretli memur ve emekli için son dakika zam haberinin detayları…

EMEKLİ VE MEMURA TEMMUZ MAAŞ ZAMMI MÜJDESİ

Emekli ve memur milyonlarca vatandaş Temmuz ayında maaşlara yapılacak olan zamları heyecanla bekliyor. Gelecek olan zamların ne kadar olacağı ve maaşların ne kadar artacağı merakla Takip ediliyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Geçtiğimiz günlerde en düşük memur maaşının Temmuzda 22.000 TL'ye yükseleceğini duyurmuştu. Buna ek olarak en düşük emekli maaşı Mart ayında 7.500 TL'ye yükselmişti ancak bir zam daha yapılacak. Böylece en düşük emekli maaşının en az 10.000 TL olacağı konuşuluyor.

Ancak memur ve emekliye gelen tek müjde bu değil. 7500 TL üstü maaş alan ve üst kademeden memur olanlara gelecek olan zamla ilgili de yeni formüller bulundu. Gelen son dakika bilgisine göre memur maaşlarına yapılacak artış basamak modeli ile olacak. Yani temmuz maaşları basamak modelinde artacak.

EMEKLİ VE MEMURA KADEMELİ ZAM GELİYOR

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından söz konusu basamak modeli ile ilgili önemli açıklamalar yapıldı. Emekli ve memura kademeli zam geliyor yani basamak modeli maaşa göre artış demek oluyor. Buna göre maaşı 7500 TL ve 10.000 TL arasında olan emeklilere %50 zam yapılırken 10.000 lira ile 15.000 TL arasında maaş alan emekliye %40 zam 15.000 TL ile 20.000 TL arasında maaş alan emekliye %30 zam ve 20.000 TL ile 30.000 TL arasında maaş alan emekli ise %25 oranında artış yapılacak. Böylece emekliler arasındaki denge korunacak. aynı formülü memur maaşları içinde uygulanacağı tahmin ediliyor.

ASGARİ ÜCRET ZAMMINDA KAMU İŞÇİSİ ZAMMI BELİRLEYİCİ OLACAK

Asgari ücretliye de birden müjdesi var. Temmuz ayında asgari ücrete ara zam kesinleşti. Asgari ücretlinin maaşı belirlenirken kamu işçilerine yapılan zam belirleyici olacak. Kamu işçilerine taban maaş 15.500 TL olmuş aynı zamanda ilk 6 aylık dönem için %45 oranında zam kararı alınmıştı. Buradan da yola çıkılacağı gibi asgari ücret zammı en az %45 oranında olacak.

Editör: Bilal Kayaaltı