Üzücü olay, Kocaelinin  Umuttepe'ye seyir halinde olan bir otobüste meydana geldi. M.D.G. (52) isimli kadın, önünde oturan tesettürlü yolcuya sözlü tacizde bulundu. "Burası Türkiye Cumhuriyeti. Burada böyle yaşanmıyor. Peçeni al git" diyerek tesettürlü yolcuyu rahatsız eden M.D.G.'ye, diğer yolcular da tepki gösterdi. Bir yolcu, "Abla terbiyesizlik yapma. Polis çağırttırma bize burada. Sesini kes otur. Başı kapalıysa kapalı, peçesi varsa var. Terbiyesizlik yapma. 12 yıl askerlik yaptım ben bu ülkede. Sen ne yaptın? Benim de annemin başı kapalı. Ne anlatıyorsun" dedi.

“GİDİN YUNANİSTAN’A”

O anları kayda alan bir kadın yolcu da, hakaret eden kadını ötekileştirerek,  "Kim peçesini alıp gidecek? Burası Türkiye. Türkiye Cumhuriyeti'nde istediğimiz gibi yaşarız. Anladın mı? Aldın mı cevabını? Elhamdülillah. Gidin Yunanistan'da yaşayın eğer memnun değilsen" ifadelerini kullandı.

“BİREYSEL HAK VE ÖZGÜRLÜKLERİ KORUMAYA KARARLIYIZ”

Kocaeli Valisi Seddar Yavuz, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, "İlimizde toplu taşıma aracında bir vatandaşımızın giyim tercihine ilişkin sözlü hakaret ve saldırıda bulunan M.D.G. adlı zanlı tespit edilerek güvenlik birimlerimizce gözaltına alınmıştır. Bireysel hak ve özgürlükleri korumaya kararlıyız" dedi.

SOYLU'NUN KULLANDIĞI ÖTEKİLEŞTİREN DİL

Hatırlanacağı gibi eski İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, uyuşturucu baronlarıyla fotoğraflarının ortaya çıkmasını eleştiren muhalefeti TBMM kürsünde ve meclis komisyonlarında ayrıştıran dille eleştirmesi, gündemdeki yerini hala koruyor.

 

Editör: Bilal Kayaaltı