Yeşil Bursa için fidanlar toprakla buluştu Yeşil Bursa için fidanlar toprakla buluştu

Yenişehir Belediye Başkanı Ercan Özel, seçimden önce verdiği sözlerden biri olan hayvan barınağı ve sokak hayvanları doğal yaşam alanı projesinin ilk adımını nisan ayı bitmeden attı. Şehit Ömer Halisdemir Kültür Merkezi’nde düzenlenen istişare toplantısına Yenişehir Doğal Hayatı ve Hayvanları Koruma Derneği (YEDOHA), Yenişehirli hayvanseverler, profesyonel hayvan bakım uzmanları ve belediyenin kurum müdürleri katıldı.

“ELİMİZDEKİ İMKANLARI DEĞERLENDİRECEĞİZ”

 Başkan Ercan Özel, “İlçemizde sokaktaki can dostlarımızla ilgili ciddi bir sıkıntımız var. Hızlı bir çözüm üretmemiz gerekiyor. Yenişehir’de bu soruna neşter vurmamız gerekiyor” dedi. Ciddi adımların bir an önce atılması gerektiğine vurgu yapan Başkan Özel, şu anda birçok sokak canlısının tedaviye ve kısırlaştırılması gerektiğine değindi. Başkan Ercan Özel, “Elimizdeki tüm imkanları değerlendirerek ilçemizdeki sokak hayvanlarının tedavilerini ve kısırlaştırmalarını acilen yaptırmalıyız. Eğer geç kalırsak önünü alamayacağımız durumlarla karşılaşabiliriz” ifadelerini kullandı.

BARINAKTAN DAHA FAZLASI OLACAK

Hayvan barınağı ve sokak hayvanları doğal yaşam alanı projesinden de bahseden Başkan Ercan Özel, “Bizler hayvanların bir yere kapatılarak mahkum edilmesini istemiyoruz. Yapacağımız projede can dostlarımızın rehabilite edilebileceği, rahat hareket edebilecekleri bir ortam olmasını istiyoruz. Ayrıca içerisinde sosyal tesislerin olacağı. Ailelerin çocuklarıyla birlikte vakit geçirebileceği ve hayvan sevgisinin aşılanabileceği bir yer yapmak istiyoruz. İçerisinde at biniciliğinin de olması, sadece Yenişehir’e değil, İnegöl’e ve İznik’e de hizmet vermesini arzu ediyoruz” diye konuştu.

ÖNERİLERDE BULUNDULAR

Başkan Ercan Özel’in hayata geçirmeyi planladığı projeye tam not veren Yenişehir Doğal Hayatı ve Hayvanları Koruma Derneği, Yenişehirli hayvanseverler ve hayvan bakım uzmanları, fikirlerini belirterek projeye ortak oldu. Toplantıda ayrıca, acil çözülmesi gereken konular da masaya yatırılarak öneriler değerlendirildi.

KÖPEK YERİNE KOYUN BESLENSİN

AK Parti hükümetinin yanlış tarım ve hayvancılık politikalarından dolayı hayvancılık üretimi gittikçe geriliyor. Bunu fırsat bilen mama sektörü, oluşturduğu algılarla vatandaşa köpek ve kedi baktırarak milyonlarca gelir elde ediyor. İktidar ve muhalefet partisine mensup 27 milletvekilinin mama fabrikasına sahip olduğu iddia ediliyor.  Liyaketli çevreler, bahçesi olanların ev ekonomisine katkıda bulunması ve butik hayvancılığa örnek olabilmesi için köpek yerine koyun beslemeleri öneriyor. Özellikle Yenişehir gibi ilçelerde mini hayvancılığın desteklenmesiyle ilgili adımlar atılması isteniyor.   

Editör: Bilal Kayaaltı