31 Mart seçiminin ardından devam eden ekonomik kriz ve beraberindeki hayat pahalılığı emeklileri ve asgari ücretle çalışanları perişan ediyor. 10 bin TL maaş alan emekliler kırmızı eti Kurban Bayramı'nda yiyebiliyor. 

Emekli maaşlarına yönelik MetroPOLL Araştırma, 'Türkiye'nin Nabzı Nisan 2024' anketi gerçekleştirdi.  17-24 Nisan tarihleri arasında 28 ilde toplam 2 bin 235 kişiye sorular yöneltildi, katılımcılara, “Sizce emekli maaşlarına zam yapılsaydı AK Parti yerel seçimden birinci parti olarak çıkar mıydı?” sorusu yöneltildi.

Ankete katılanların yüzde 48,2’si “Evet, çıkardı” derken; yüzde 45,9’u “Hayır, çıkmazdı” diye belirtti. Yüzde 5,9’u ise “fikrim yok/cevap yok” dedi.

Asgari ücrete ara zam açıklaması! Asgari ücrete ara zam açıklaması!

Ankette sonuçlar partiler üzerinden de analiz edildi. Buna göre AK Parti'lilerin yüzde 66’sı “Evet” dedi. CHP’lilerin ise yüzde 38,2’si “Zammın sonuçları değiştireceği” görüşünde.

MHP seçmeninin yüzde 62,7’si zammın sonuçları değiştireceğini düşünürken, DEM Parti’de bu oran yüzde 31,6’da kaldı.

Yapılan ankette emeklilerin, AK Parti hükümetinin ekonomiyi rahatlatması durumunda iktidara oy verecekleri sonucu dikkat çekti.

“İDDİALI SÖYLEMLERDE BULUNMAMALILAR”

İktidara ve muhalefete uyarılarda bulunan Metropoll’ün kurucusu Özer Sencar, söz konusu anket sonucunu “Ne CHP’nin beklenmeyen boyuttaki büyük zaferi ne de AKP’nin şok edici hezimeti konusunda geleceğe yönelik iddialı söylemlerde bulunanlar dikkatli olmalılar” dedi.

Editör: Bilal Kayaaltı