Bursa'daki Çataltepe vurgunu TBMM gündeminde Bursa'daki Çataltepe vurgunu TBMM gündeminde

Parti organlarını oluşturamayan üç partiyle ilgili Anayasa Mahkemesi,  Yeni Dünya Partisi, Değişim ve Demokrasi Partisi ile Yeniden Birlik Partisi'nin dağılmış sayılarak hukuki varlıklarının sona erdiğine hükmetti.

 

KONGRE BİLE YAPAMADILAR

Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanan kararlara göre, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, 3 siyasi partinin hukuki varlıklarının sona ermesine karar verilmesi talebiyle Yüksek Mahkemeye dava açtı. Başsavcılığın dava dilekçesinde, Yeni  Dünya Partisi'nin ilk kongresini 2016'da yapmasına rağmen daha sonra üst üste 2 kez büyük kongresini yapamadığı, Değişim ve Demokrasi Partisi ile Yeniden Birlik Partisi'nin ise ilk büyük kongrelerini zamanında yapamadıkları, ayrıca zorunlu parti organlarını oluşturamadıkları belirtildi.

HAZİNEYE GEÇTİ

Başvuruları ayrı ayrı görüşen Anayasa Mahkemesi, Yeni Dünya Partisi, Değişim ve Demokrasi Partisi ile Yeniden Birlik Partisi'nin 2820 sayılı Siyasi Partiler Kanunu'nun 121. maddesi yollamasıyla 4721 sayılı Türk Medeni Kanunu'nun 87. maddesi gereğince dağılmış sayılarak, hukuki varlıklarının sona erdiğine karar verdi. Bu partilerin mal varlıkları Siyasi Partiler Kanunu gereği hazineye geçti.

MUSTAFA SARIGÜL CHP’DEN VEKİL SEÇİLMİŞTİ

Hatırlanacağı gibi Değişim ve Demokrasi Partisi Genel Başkanı Mustafa Sarıgül, CHP’den Erzincan Milletvekili seçilmiş, seçimin ardından da CHP’ye teşkilat olarak katılma kararı almıştı. Yeniden Birlik Partisi’nin Genel Başkanlığını Özcan Alagözoğlu yaparken,   2019 kurulanYeni Dünya Partisi’nin başında ise   Emanullah Gündüz vardı.