Bursa Barosu üyesi avukatlar E.K. ve B.S, 24 Nisan (dün) öğlen saatlerinde Nilüfer ilçesinde icra memuruyla birlikte haciz işlemi için Bursaspor’un eski başkanlarından, Vatan Partisi Genel Başkan Danışmanı, EN Bursa İneternet sitesi sahibi iş insanı Emin Adanur’a ait eve gitti. Avukatlar ve icra memuru, burada 3 kişi tarafından darbedildi.

DARP ETTİLER

İddiaya göre, dün saat 12.30 sıralarında Nilüfer ilçesinde iş adamı Emin Adanur’a  ait olan eve icraya giden 2 avukat ile 1 icra memurunun darp edildiği olayla ilgili Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlattı. Şüpheliler E.A. ve B.C.K. Cumhuriyet Başsavcılığı talimatı ile Bursa İl Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü ekiplerince gözaltına alındı. Adliyeye sevk edilen müteahhit iş insanı Emin Adanur ile B.C.K. çıkarıldığı nöbetçi sulh ceza hakimliği tarafından tutuklanarak cezaevine gönderildi.  Diğer 2 şüphelinin arama çalışmalarının devam ettiği öğrenildi. 

BARO AÇIKLAMA YAPTI, TAKİPÇİSİYİZ

Öte yandan, avukatların darp edilmesiyle ilgili olarak Bursa Barosu’nda yapılan açıklamada, faillerin hak ettiği cezayı alması için sürecin takip edildiği kaydedildi.

Bursa Barosu'ndan yapılan yazılı açıklamada şöyle denildi:

"Baromuz üyeleri avukatlar E.K. ve B.S., haciz memuruyla beraber 24 Nisan 2024 tarihinde gittikleri haciz mahallinde 3 kişi tarafından darp edilmiş, hakarete ve tehditlere maruz kalmışlardır.

Avukat meslektaşlarımıza, mesleki kimliklerinden ve üstlendikleri görevlerinden dolayı yapılan bu saldırıyı kabul etmiyoruz. Avukat hiçbir zaman takip ettiği uyuşmazlığın tarafı değildir. Avukatlara yönelik saldırılara ilişkin daha önce defalarca talep ettiğimiz yasal düzenlemeler derhal yapılmalı, şiddet eylemlerine son verilmelidir.

Hatay'da feci kaza, 5 kişi can verdi Hatay'da feci kaza, 5 kişi can verdi

Avukatları baktığı dosya ile özdeşleştirerek, mesleğimize ve meslektaşlarımıza yönelen bu saldırıyı şiddetle kınıyor, olayın faillerinin hak ettiği en yüksek cezayı alması için sürecin yakından takipçisi olduğumuzu, avukatlara yapılan fiili ve sözlü saldırılara karşı mücadelemizden asla geri durmayacağımızı kamuoyuna duyururuz."

Editör: Bilal Kayaaltı