Saman, yonca ve yem fiyatlarındaki artış, hayvancılık yapanları üretimden hızla uzaklaştırırken, Bursa'da ata mesleğini devam ettiren Kelesli Hall Oruç, süt ineklerinin verimini arttırıyor.

Hayvancılığa katkı koyan Keles ilçesinde yaşayan Halil Oruç, dedesinden öğrendiği ineklere ayak bakım işini devam ettiriyor. Tırnakları büyüyen inekler süt veriminden düşüyor. Hayvanları süt veriminden düşen üreticiler Bursa'nın 4 ilçesinde bu işi yapan tek kişi olan Oruç'u arıyor. İşin uzmanı olan usta, eline malzemelerini alıp köylerin yolunu tutuyor. Aletleriyle birlikte ineklerin tırnaklarına bakım yapıyor. Tırnakları kesilen inekler rahatlarken süt verimleri artıyor, emeğinin karşılığı olarak bakım başına 250 lira ücret alıyor.

DÖRT DAĞ İLÇESİNDE TEK KİŞİ

Bu işi dedesinden öğrendiğini ifade eden Halil Oruç, "Ben ineklerin ayaklarına bakım yapıyorum. Bu bakımı yapmadığımız hayvanlar zor durumda kalıyor. Hayvanların tırnakları büyüdüğü zaman ayakları bükülüyor sinir sistemi bozulup süt verimi düşüyor. Süt veriminden düştüğü için hayvanlar kasap'a gidiyor. Bizde süt veren inekler kasap'a gitmesin diye onlara ayak bakımı yapmaktayız. Bu işi Bursa'nın 4 dağ ilçesinde yapan tek kişiyim, beni 4 ilçenin köylerinden ineklerine ayak bakımı yapmam için çağırıyorlar bende gidip bakım yapıyorum. Yaptığım bakımlarda hayvan başına 250 lira ücret almaktayım" dedi.

Editör: Haber Merkezi