Türkiye’deki eğitim gören ilk, orta ve lise öğrencilerine aileleri aracılığıyla destekler devam ediyor. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, süreci çok hızlı yönetiyor, paralar hesaplara yatıyor.  SED hizmetinde çocuk başına yapılan ekonomik destek tutarı ortalama 2.337 TL’den 3.038 TL’ye yükseldi.

3.038 TL’YE YÜKSELDİ

Emekliler havalara uçacak! Bayram ikramiyesi 4 BİN TL oldu 15 Haziran’da ödeneceği ilan edildi Emekliler havalara uçacak! Bayram ikramiyesi 4 BİN TL oldu 15 Haziran’da ödeneceği ilan edildi

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık “SED hizmetinde çocuk başına yapılan ekonomik destek tutarı ortalama 2.337 TL’den 3.038 TL’ye yükseldi. Ayrıca koruyucu ailelere çocuk başına yapılan ödemelerin aylık ortalaması 3.644 TL’den 4.853 TL’ye çıkarıldı” dedi. Başvuru sürecinde belirli belgelerin sunulması gerekmektedir. Bunlar genellikle gelir belgesi, nüfus cüzdanı fotokopisi, ikametgah belgesi gibi belgelerdir. Başvurular, detaylı bir değerlendirme sürecinden geçirildikten sonra ihtiyaç sahiplerine yönelik ödemeler gerçekleştirilmektedir.

MAYIS AYI ÖDEMELERİ YAPILDI

İhtiyaç sahibi ailelere, çocuklarının masraflarının karşılanması amacıyla mayısta 561 milyon 123 bin 454 lira Sosyal ve Ekonomik Destek (SED) ödemesi yapıldı.

-Haklarında bakım tedbiri kararı verilerek sosyal hizmet kuruluşlarında bakılan ve desteklendikleri takdirde ailesi veya yakınları yanına verilebilecek çocuklar.

-Ekonomik yoksunluk nedeniyle, desteklenmedikleri takdirde korunmaya muhtaç duruma düşecek olanlardan haklarında bakım tedbiri kararı alınmaksızın sosyal ve ekonomik destek hizmetinden yararlandırılarak ailesi veya yakınları tarafından bakılabilecek çocuklar.