Öne Çıkanlar bursa chp virüs haber bursa bursa büyükşehir belediyesi

MÜSİAD Genel Başkanı Asmalı vergi artışlarına tepki gösterdi

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği’nin (MÜSİAD) 104. Genel İdare Kurulu (GİK), MÜSİAD Bursa Şubesi ev sahipliğinde toplandı. Salgından önce yılda 3 defa Anadolu’nun farklı şubelerinde o şehrin ekonomik değerini öne çıkaran bir tema ile düzenlenen Genel İdare Kurulu, pandemi sonrası ilk kez Bursa’da yapıldı.

OTOMOTİV KENTİ

Bursa’nın otomotiv kenti olması nedeniyle ana temasının ‘Otomotiv Teknolojileri ve Yan Sanayinde Yeşil Dönüşüm’ olduğu panele, Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Dr. Ömer Fatih Sayan, AK Parti Bursa Milletvekili Osman Mesten, Bursa Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Arif Karademir, MÜSİAD Genel Başkanı Mahmut Asmalı, MÜSİAD Bursa Şube Başkanı Nihat Alpay ve ülkenin çeşitli illerinden gelen MÜSİAD şube başkanları ve MÜSİAD üyeleri katıldı. Panelin 1. oturumunda; TOGG İcra Kurulu Başkanı Gürcan Karakaş video yöntemiyle olmak üzere, Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği Başkanı Baran Çelik, Vesiile Paylaşım Ekonomisi Çözümleri A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Aybar ve Bursa Uludağ Üni. Otomotiv Müh. Böl. Taşıt Tahrik ve Güç Sistemleri Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet İhsan Karamangil konuştu.

TEST SÜRÜŞLERİ DEVAM EDİYOR

Birinci oturumda konuşan TOGG İcra Kurulu Başkanı Gürcan Karakaş, yerli otomobili 2023’ün ilk çeyreğinde yollarda görmeye başlayacağımızı söyledi. Karakaş, “2022 yılının sonlarında aracımız çıkacak ve hedefimiz 2023’ün ilk çeyreğinde yollarda olmasıdır. Testler sürüyor ve her şey yolunda gidiyor. Şarj altyapısı da hazırlanıyor. Araçlar piyasaya çıkana kadar bunun hazır olmasını bekliyoruz. Yerlilik oranımız tedarikçi olarak yüzde 75, değer olarak yüzde 51 seviyelerinde. Bugünden net fiyat vermek zor ama 2023’teki dünyadaki duruma göre C segmentinden pazar payı almayı planlıyoruz.” dedi. Vesiile Paylaşım Ekonomisi Çözümleri A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Aybar ise, “Dünyada pek çok alanda olduğu gibi otomotiv alanında da bir değişim var, bunun içinde ve önünde olmak zorundayız. Avrupa Birliği de fosil yakıtlarla, karbon nötrle, yeşil mutabakatla ilgili önemli kararlar aldı. Sadece çip değil, tedarik zincirleri sorunları, konteyner fiyat artışı, magnezyum sorunu gibi pek çok sorun daha var otomotiv endüstrisinde. Tüm bunları iyi takip etmeliyiz” diye konuştu.

ELEKTRİKLİ DÖNÜŞÜMDE HEDEF 2035

Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği Başkanı Baran Çelik de şunları söyledi: “Büyük bir dönüşümden geçiyor otomotiv endüstrisi. Bu dönüşüme liderlik eden bölge de Avrupa. Bizim de büyük ihracat pazarımız. Bütün global markalar değişimin getirdiği zorunluluklara büyük bütçeli yatırımlar yapıyor. Gelir seviyesi artan ülkelerde elektrikli dönüşüm 2035’lere kalmayacak bile. Her geçen yıl elektrikli otomotive dönüş artıyor.” Bursa Uludağ Üni. Otomotiv Müh. Böl. Taşıt Tahrik ve Güç Sistemleri Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet İhsan Karamangil de, “Avrupa Yeşil Mutabakatı’nın dayattığı maddeler sağlanmazsa, firmalar ceza alacak. 2030 klasik araçların son yılları olacak. Sektörde benzeri görülmemiş bir yapısal dönüşümden bahsedebiliriz. Otomotiv firmaları bazı konulara eleştirel yaklaşsa da dönüşümün istediği zorunlulukları yerine getiriyorlar” dedi.

ÇEVRECİ DÖNÜŞÜM ÖNEMLİ

Panelin ikinci oturumunda konuşan Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Dr. Ömer Fatih Sayan, şunları söyledi, “Ülkelerin ekonomik büyümesi ve güçlenmesi hizmet ve üretim sektörlerinin birlikte büyümesiyle olan bir şey. Otomotiv endüstrisi bu anlamda güzel bir örnek. Otomotiv başarısını sürdürmesi yeni nesil teknolojilere uyum sağlaması, yeşil ve çevreci dönüşüme uyum sağlamasıyla mümkündür. Son yıllarda özellikle yazılım öne çıkmaya başladı. Büyük araç üreticisi bu teknolojilerle ilgili önemli yatırımlar yapıp büyük çaba gösteriyorlar. Dataya sahip olanlar geleceği şekillendirecekler. Buna göre hareket edip stratejilerimizi buna göre geliştirmeliyiz. Tüm sektörler akıllı boyuta geçerken daha az enerji sarf eden daha yeşil alternatifleri de benimsiyor olacağız. Biz de Bakanlık olarak çeşitli çalışmalar ve eylem planları yapıyoruz.”

TEKNOLOJİ İNSANIN HAYATINI KOLAYLAŞTIRDI

Oturumda konuşan MÜSİAD Genel Başkanı Mahmut Asmalı da, “AB sınırda karbon düzenlemesi başta olmak üzere diğer konularda alınan kararlar önemli. Sanayi ihracatımızın büyük kısmı Avrupa Birliği ülkeleri. Dolayısıyla bu ticarette sürpriz vergilerin karşımıza çıkma ihtimali bizi endişelendirmektedir. Bu anlamda iş dünyasının görüşleri mutlaka alınmalıdır. Teknoloji insan hayatını kolaylaştırdı ve hayatın akışını değiştirdi. Bununla birlikte pek çok çevresel problem de dünyanın gündeminde. Hem üretim, hem motorlu araçların kullanımında çevreyi kirleten katı, sıvı ve gaz atıklar dünya için tehlikedir. Bizim medeniyetimiz insan hayvan ve doğanın birlikte yaşamasını arzu eder” ifadelerini kullandı.

YERLİ MİLLİ OTOMOBİL

104. Genel İdare Kurulu’na ev sahipliği yapan MÜSİAD Bursa Şubesi Başkanı Nihat Alpay, “Otomotiv sektörü Bursa’nın başat sektörlerinden biri. Şehrimiz, gerek sanayi gerekse de otomotivdeki bilgi ve tecrübesiyle yerli ve yabancı yatırımcı için çok büyük bir fırsat. TOGG’un da üretim üssünün Bursa’da olması buna örnek. Türkiye, bu alanda, yeşil ve dijital dönüşüme ayak uydurup değişen taleplere de ayak uydurursa pozitif ayrışır. Ülkece gurur duyduğumuz TOGG ile ciddi bir atılım yaptık. Yerli ve milli otomobil üretiminin yanında, yeşil ve teknolojik değişime hazırlanmak adına da TOGG önemli de bir görev üstlenecektir” diye konuştu.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.