Uyuşturucu kaçakçılarıyla fotoğrafları ortaya çıkan eski İçişleri Süleyman Soylu'nun ardından suç örgütlerine yönelik devam eden operasyonlar akıllara durgunluk veriyor. 

Denizbank eski Şube Müdürü Seçil Ersan'ın dolandırıcılığı, Fatih Terim'in de isminin geçtiği milyon  dolarlık vurgunun ardından, Galatasaray'ın eski yıldızı Wesley Sneijder'in Comanchero suç örgütüyle bağlantısı gündeme bomba gibi düştü. 

Yapılan soruşturmalar neticesinde  Sneijder'in, 1 milyon 181 bin dolar gönderdiği kara para aklamak için kurulan şirketin sahibi Yunus Emre Borhan, 'Bataklık' soruşturmasında adı geçen ve bir dönem kırmızı bültenle aranan Çetin Gören ile de Wesley Sneijder aracılığıyla tanıştığını belirtti.

Özellikle İstanbul’u üs haline getiren yurtdışı bağlantılı suç örgütleri ve mafya, pervasız davranışları, yaptıkları harcamalarla gündeme geldi. İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya’nın talimatıyla hız kazanan operasyonlar kapsamında,  silahlı organize suç örgütü Comanchero’ya yönelik İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü soruşturmanın ayrıntıları ortaya çıktı.

Geçtiğimiz yıl Kasım ayında Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ve MASAK işbirliğiyle gerçekleştirilen operasyonda 55 şüpheli, “suç işlemek amacıyla örgüt kurma”, “Uluslararası Uyuşturucu Madde İmal ve Ticareti”, “Suçtan elde edilen mal varlığı değerlerini aklama” suçlarından gözaltına alınmış ve şüphelilerin yaklaşık 4.5 milyar lira değerindeki mal varlığına mahkeme kararıyla el konulmuştu.

Liderliğini ‘Ayık’ olan soy ismini ‘Reis’ olarak değiştiren Hakan Reis’in ve Duax Ngakuru’nun yaptığı şüphelilerden 18’i tutuklanırken 22’si ise adli kontrolle serbest kalmıştı.

Sabah’ın haberine göre, bir dönem Galatasaray forması giyen Hollandalı eski futbolcu Wesley Sneijder’in de adı Comanchero’nun kara para aklama faaliyetlerine karıştı.

MASAK’ın raporunda, örgütün uyuşturucu trafiğinden elde edilen milyonlarca doları Türkiye’de kurulan şirketler üzerinden akladığına dikkat çekildi.

Rapora göre bu isimlerden bir tanesi de geçtiğimiz yılki operasyonda yakalanan Yunus Emre Borhan ve ona ait şirketlerdi.

Tespitlere göre Borhan, 1 Ocak 2014’de 50 bin lira sermayeyle Borhan Group Yatırım A.Ş. isimli gayrimenkul şirketini kurdu.

Şirketin sermayesi 2018 yılına gelindiğinde 1 milyon liraya yükseltildi. Şirket kurulduğu günden beri zarar beyan etti. Borhan Group Yatırım, başka bir inşaat firmasıyla birlikte 50 bin liralık sermaye ile Econ Gayrimenkul isimli bir başka şirket kurdu. Bu şirketin yüzde 75’i Borhan Group’ta, 25’i ise diğer ortağın kontrolündeydi.

Econ Gayrimenkul Yatırım şirketinin çalışanlarından bir tanesinin, kırmızı bültenle aranan ve yakalanan Hakan Arif Tavukçu olduğu, Tavukçu’nun söz konusu şirkette sigorta kaydı bulunduğu ancak mal varlığı ve bankacılık işlemlerine rastlanmadığı saptandı.

MASAK’ın raporuna göre, Tavukçu’nun suçtan kaynaklanan mal varlığı değerlerini aklama suçunu işlemesine yardımcı olan kişilerden bir tanesi de Borhan Group’un patronu Yunus Emre Borhan’dı. İşte Borhan Econ isimli bu şirketle irtibatlı olduğu için radara takıldı.

Borhan’a ait şirketler MASAK tarafından tek tek incelendi. Bu şirketlere gelen ve giden para akışında önemli bir detay dikkat çekti. O detay yıllarca 2013’ten 2017’ye kadar Galatasaray’da top koşturan Hollandalı ünlü 10 numara Wesley Sneijder’di.

MİLYONLARI VERMİŞ

Borhan’ın hesaplarını inceleyen MASAK, Borhan’ın hesaplarına dolar cinsinden aktarılan paraların neredeyse tamamına karşılık gelen 1 milyon 951 bin doların 4 ayrı kişi ve kuruluştan geldiğini saptadı.

Öfke sokağa taştı! Bursa'da korkutan kavga Öfke sokağa taştı! Bursa'da korkutan kavga

Bunlar, Wesley Sneijder, Borhan’ın çalışanı Ali Bağrıyanık, ortağı olduğu Econ Gayrimenkul ve Borhan Group şirketleriydi. Sneijder’in gönderdiği rakam bu rakamın yüzde 50’sinden fazlasına tekabül eden 1 milyon 181 bin 428 dolardı.

KORKUNÇ SÜREÇ 

MASAK yaptığı incelemelerde, Sneijder’in Econ Gayrimenkul şirketinin ortaklarından olduğuna dair kamuoyunda bilgilere rastlandığını ancak, şirketin kendisi ve ortaklarının Ticaret Sicil Gazetesi’nde yer alan bilgilerde Sneijder’in ortak olduğuna dair bir bilgiye rastlayamadı.

MASAK raporunda bu durumun, Wesley Sneijder’in bu haliyle Econ şirketinin gizli ortağı olduğu izlenimini uyandırdığına dikkat çekti. Raporda, Sneijder’in şirketin ortağı olduğuna dair basında çıkan haberlere de yer verildi.

"BENİ SNEİJDER TANIŞTIRDI"

Borhan’a ayrıca, kamuoyunda ‘Bataklık’ soruşturmasında ismi geçen bir dönem kırmızı bültenle aranan Çetin Gören’le de nereden tanıştığı soruldu. Bir dönem kırmızı bültenle aranan Çetin Gören’le kendisini Wesley Sneijder’in tanıştırdığını aktaran Borhan, “Bu şahısla Anadolu yakasında bir oto galeri de tanıştık ve bu şahıstan 100 bin lira borç aldım. Vadesi gelince ödedim. Uyuşturucu ticareti yapıp yapmadığını bilmem. Bir alakam da yoktur” diye konuştu.

Editör: Bilal Kayaaltı