Olmayan parayı harcama alışkanlığı icra sayılarında ciddi artısa sebep oluyor. İcra takibinde dosyası olanları ilgilendiren son dakika açıklaması geldi. Dosyalarda faiz oranı artırıldı.

İcra takibinde dosyası olanlara kötü haber: Daha fazla faiz verecekler. İcra takibi olan vatandaşları ilgilendiren son dakika açıklaması geldi. Gelen açıklamada icra takibinde olan paraların faizlerine ilişkin detaylara yer verildi. 

Icra

Bursa Valiliği açıkladı; 250 hektar orman kül oldu Bursa Valiliği açıkladı; 250 hektar orman kül oldu

1 Haziran tarihinde yürürlüğe giren sistem ile artık devletin alacağı paraların gecikme faizi artırıldı. Yeni düzenleme ile yüzde 9 seviyesinde olan kanuni faiz oranı yüzde 24 seviyesine çıkarıldı.

Konu ile ilgili bir açıklama yapan hukukçular, faiz oranı ile ilgili şu ifadeleri kullandı: “İcra takiplerinde yasal faiz, şimdi giren ve devam eden icra takiplerinin tamamında yasal faiz yüzde 24 olarak bundan sonra hesaplanacak faizlerde 1 Haziran dönemine kadar hesaplanacak yasal ve geçerli olan yüzde 9, 1 Haziran tarihinden sonra geçerli olan faiz oranı ise yüzde 24 olarak hesap edilecek.”

Icra2

Bundan sonra icra takibinde olan tüm dosyadaki alacaklar için devlet yüzde 24’lük faiz oranı işletecek ve icra takibine giren vatandaşlar daha fazla faiz ödemesi yapacak. İcra dosyası iki şekilde sorgulanabilir. E-Devlet kapısında icra dosyası sorgulama ekranından dosyanız var mı yok mu onu görebileceksiniz. UYAP Vatandaş kısmından bakmanız durumunda icra dosyanıza ait tüm detaylara ve evraklara göz atabilirsiniz. E-Devlet Girişi adresi üzerinden giriş yapmanız gerekmektedir.

Giriş yaptıktan sonra sırayla “Sorgulama İşlemleri” > “Dosya Sorgulama” sayfasına gitmeniz gerekmektedir. Bu ekranda dosyada icrayı işaretlerseniz icra dosyalarınız aşağıda sıralanacak.

Editör: Bilal Kayaaltı