Seçim günü güvenlik güçlerine oy kullandırılmasına ilişkin görüntülerin ortaya çıktığı doğu illerinde, bir başka olay da Van’da yaşanıyor.  Adalet Bakanlığı'nın itirazı üzerine DEM Parti Van Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı seçilen Abdullah Zeydan'ın seçilme hakkı geri alınması kentte protesto ediliyor. İl Seçim Kurulu'nun, Zeydan'ın mazbatasını AK Partili Abdulahat Arvas'a  verme kararı alması demokrasiye vurulan bir darbe olarak değerlendiriliyor.  tepkiler gelmeye devam ediyor. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, kararın kabul edilmez olduğunu vurgulayarak demokrasiden yana tavır alınması gerektiğini ifade etti.

İmamoğlu'nun konuyla ilgili kişisel sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada şunları söyledi:

"Hukukçuların bütünüyle hukuk dışı buldukları bir karar gerekçe gösterilerek Van Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen DEM Parti adayına mazbatasının verilmemesi Van halkının iradesini tanımamaktır. Bu kabul edilemez. Seçimlerin siyasi maksatlı yargı kararlarıyla gölgelenmesine karşı hep birlikte tepki göstermek ve demokrasiden yana tavır almak zorundayız.

Milli iradenin üstünlüğü Cumhuriyetimizin temel değerlerinden biridir. Hükümeti ve mahkeme heyetlerini, son yıllardaki tavırları artık terkedip, asıl ve en büyük irade olan halk iradesine saygı duymaya davet ediyorum."

Editör: Bilal Kayaaltı