Türkiye'de memurlar ve memur emeklileri için 2024 yılında uygulanacak yeni zam oranları açıklandı. Memurlar ve memur emeklileri yüzde 49,25 oranında zam yapılıp, işçi ve esnaf emeklilerine yapılacak olan artış yüzde 37,7’de kalması tepkiyi de beraberinde getirdi.  

Öte yandan, SSK ve Bağ-Kur emeklileri için zam oranı yüzde 37,57 olarak belirlendi. Bu grup, son altı aydaki enflasyon oranına eşit bir zam alıyor. Bu durum, memur ve işçi emeklileri arasında yaklaşık yüzde 12 puanlık bir fark oluşmasına neden oldu ve "Zam oranında artış olur mu?" sorusunu gündeme getirdi. Aradaki uçurumun oldukça fazla olması ve yerel seçimleri de düşünen iktidar cephesi yeni bir çalışma için kolları sıvadı.

Türkiye'nin gururu KAAN, gökyüzünde Türkiye'nin gururu KAAN, gökyüzünde

ERDOĞAN’A SUNULACAK

NTV'de yer alan habere göre, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından başlatılan çalışmada, alternatifli planlar hazırlandı. Bu planlar, bütçe imkanlarını zorlamadan ve enflasyonla mücadele programına zarar vermeden adım atmayı hedefliyor. Çalışma, Hazine ve Maliye Bakanlığı'na ve sonrasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a sunulacak. Ayrıca, çalışma kapsamında, ücreti 7 bin 500 liraya tamamlanan emeklilerle ilgili düzenlemeler de yapılması planlanıyor.

Düzenlemenin yasal süreci ise Meclis'in 16 Ocak'tan sonra açılmasını takiben işleyecek. Yasalaşma sonrasında, emeklilere maaş farkı ödemesi yapılabilecek.