Bereketli topraklarında bir çok ürün yetişen Hatay’da yaz mevsiminin gelmesiyle birlikte damak çatlatan lezzetler de hasat ediliyor.  Erzin ilçesinde açık alanda yetiştirilen erkenci karpuzun hasadı başladı. Türkiye’nin en erken karpuz yetişen bölgelerinden olan Erzin’de hasat edilen karpuzlar; Almanya, Polonya, Rusya ve Arap ülkeleri başta olmak üzere yurt dışına ihraç ediliyor. Yurt içinde ülkenin bir çok noktasında gönderilen çekirdekli karpuzun kilogramı 9 TL’den, çekirdeksiz karpuzun kilogramı 16 TL’den toptan olarak satılıyor.

Tehlikeli provokasyon; kimsenin kimseye tahammülü kalmadı! Tehlikeli provokasyon; kimsenin kimseye tahammülü kalmadı!

5 BİN TL YÜKLEME ÜCRETİ

Burnaz sahilinde çiftçilik yapan Hamza İnce(28), 500 dönüm tarım arazisinde karpuz hasadına başladığını belirterek “Burada 500 dönüm arazimiz var, karpuz ve yer fıstığı yetiştiriyoruz. Şu anda karpuz hasadındayız, 22 Mayıs’ta başladık. 12 Şubat’ta ekimi yaptık, 12 Nisan’da bakımımızı yaptık. Şu anda normal karpuzlar 9 TL bandında satılıyor, çekirdeksiz olan ürünümüz var onlar 15TL- 16 TL bandında. Fiyatlar şu an için güzel, yurtiçi piyasa özel marketlere gidiyor. Karpuz iş yükleyicileri günlük minimum 5 bin TL bandında fiyat alıyorlar, yani yükledikleri kamyona göre değişiyor, tıra göre değişiyor aldıkları ücretler” dedi.

Hatay, Adana ve Adıyaman gibi şehirlerde üretilen karpuz, girdi maliyetlerindeki artışın düşürülememesinden dolayı vatandaşın sofrasını eskisi gibi süsleyemiyor.

Editör: Bilal Kayaaltı