Kırmızı et fiyatlarındaki artış tepkilere neden olurken, yaklaşan Kurban Bayramı öncesi rakamlar ulaşılamayacak seviyelere geldi. Geçtiğimiz sene kurbanlık alan yurttaşların bu yıl pazarlara uğramasının zor olduğu belirtiliyor.

AKARYAKIT ARTTI

Yem, ilaç, saman ve yonca fiyatları akaryakıta gelen zamla yüzde 100’e yakın arttı. 2023 yılında küçük baş kurbanlık 10 ile 12 bin arasında alıcı bulurken, aradan geçen bir yıllık süre içinde artışlar baş döndürüyor. Üreticiler, Kurban Bayramı’na 60 gün kala büyükbaş hayvan alacakların zorlanacağını 12 bin lira olan hisse fiyatlarının 25 bine çıktığına dikkat çektiler.  

BUTİK HAYVANCILIK ŞART

Mehmet Şimşek tasarruf paketini açıkladı Mehmet Şimşek tasarruf paketini açıkladı

Artışları en fazla etkileyenler arasında da, butik hayvancılığın yapılamaması olduğunu belirtilirken, vatandaşların kırsalda yaşamaya teşvik edilmesi ve destek verilerek hayvancılık yapmalarına fırsat tanınmasının önünün açılması gerekiyor. Yetkililerden ayrıca, bahçesi olan vatandaşlara mama fiyatlarındaki fahiş artış göz önünde bulundurularak köpek yerine  kuzu bakarak aile bütçelerine katkıda bulunabilecekleri hatırlatılması isteniyor. 

MALİYETLER ADETA ZIPLADI

Maliyetlerdeki artışlarının adeta zıpladığına dikkat çeken üreticiler, "750 kilo bir tosun 210 bin liraya satıyoruz. Geçen yıl bu hayvan 95-100 bin liraydı. Geçen yıl yemin çuvalı 250 liraydı, şimdi 600 lira oldu. Geçen yıl bakıcı aylığı 15 bin liraydı, şimdi 30 bin lira oldu. Geçen yıl ilaç 150 liraydı, bu yıl 350 lira oldu. Yani, ilaç arttı, yem arttı, ahır gideri arttı, işçilik arttı, veteriner masrafları arttı ve bu yüzde 100'lük artış hayvan maliyetine yansıdı" şeklinde açıklamalar yaptılar

Geçen sene Bursa'daki kurban pazarlarında 10- 12 bin lira arasında alıcı bulunan küçükbaşların 17-22 bin TL arasında olacağı belirtiliyor. Büyükbaş hisselerinin de 25 bin lira olacağı ifade ediliyor. 

Editör: Bilal Kayaaltı