Öne Çıkanlar bursa bursa haber haber bursa haberler iktidar

Tatlıoğlu: Emekliler onurlu bir şekilde yaşamak istiyor

Türkiye Emekliler Derneği Uludağ Şube Başkanı Kenan Pars, emeklilerin sorunlarını ve çözüm önerilerini içeren rapor hazırlayan Ankara’da siyasi parti temsilcileri ile görüştü.

“ EMEKLİLERİN BAYRAM İKRAMİYELERİ YENİDEN DÜZENLENSİN”

Kenan Pars başkanlığındaki Türkiye Emekliler Derneği Uludağ Şubesi Heyeti; intibak, seyyanen zam, en düşük emekli aylığının asgari ücretten az olmaması, norm ve standart birliği sağlanması, emeklilerin enflasyon sepetinin oluşturulması gerektiğini TBMM ziyaretinde dile getirdiler. Emeklilerin ek ödeme oranlarının yükseltilmesi, sağlıkta katkı paylarının kaldırılması, bayram ikramiyelerinin yeniden düzenlenmesi, aile yardımı talebi, konut alım veya kira desteği sağlanması, yakacak ve gıda yardımı ve yerel yönetimlerde yaşlı ve emekli meclislerinin oluşturulması başlıkları altındaki kapsamlı raporla emeklilerin sesini duyurmaya çalıştılar.

AK Parti TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı ve Bursa Milletvekili Hakan Çavuşoğlu ile görüşen TÜED Heyeti, Cumhuriyet Halk Partisinden Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba ve Bursa Milletvekili ve İçişleri Komisyonu Üyesi Erkan Aydın ile görüştü, İYİ Parti’den ise Grup Başkanı ve Bursa Milletvekili Prof. Dr. İsmail Tatlıoğlu ile bir araya gelen heyet emeklilerin sorunlarını dile getirerek çözümü noktasında siyasilerden destek sözü aldı.

Çavuşoğlu: Emeklilerle ilgili çalışmalarımız var

TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı ve AK Parti Bursa Milletvekili Hakan Çavuşoğlu, hükümetin emeklilerin yaşam standartlarını iyileştirmek üzere çalışmalar yaptığını belirterek, “Emeklilerimizin içinde bulundukları sıkıntının farkındayız. Emeklilerimizle ilgili düzenlemeleri en kısa zamanda hayata geçireceğimizden şüpheniz olmasın” diyerek TÜED Heyetinin sunduğu raporu detaylı olarak inceleyeceğini ve emeklilerin meşru ve haklı taleplerine kulak tıkamanın mümkün olmadığını” ifade etti.

Emeklilerin yapılan son zamla perişan olduğunu Çavuşoğlu’na ileten TÜED Uludağ Şube Başkanı Kenan Pars, asgari ücrete yapılan yüzde 50’lik artışın; ayrım gözetmeksizin emeklilerin tamamına yapılması gerektiğini, açıklanan zam oranlarının ardından emeklilerin hayal kırıklığına uğradığına dikkat çekti.

Ağbaba: Emeklilerin talep ve beklentilerini ısrarla gündeme getireceğiz

Emekliler ilgili birçok kanun teklifi verdiklerini belirten CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, emeklilerin talep ve beklentilerini, TBMM çatısı altında ısrarla gündeme getireceklerinin sözünü verdi. Bu hafta içinde emeklilerin zam oranında, memurlar ile işçi ve esnaf emeklileri arasındaki farkın giderilmesi için kanun teklifi verdiklerini belirten Ağbaba: “Teklif ile 2022’nin ilk 6 ayı için yüzde 25.5 olarak belirlenen işçi ve esnaf emekli zam oranının, memurlarda olduğu gibi yüzde 30.95’e yükseltilmesini talep ettiklerini belirtti. Emekli aylığının 2 bin 500 liraya çıkarılmasına karşın, artan pahalılık nedeniyle emeklilerin geçen yılki Bin 500 Lirayı arayacağını ifade eden Ağbaba; “Emeklinin sorunlarını biliyoruz ve ilettiğiniz rapor doğrultusunda üzerimize düşeni yapacağız” diye konuştu.

Tatlıoğlu: Gerekli iyileştirmelerin biran önce yapılması lazım

İYİ Parti TBMM Grup Başkanı ve Bursa Milletvekili Prof.Dr. İsmail Tatlıoğlu’nu TBMM’de ki ofisinde ziyaret eden Pars, Emeklilerin açlık sınırının altında ve borç içinde yaşam mücadelesi verdiğini ifade ederek hazırladıkları raporu sundu. İYİ Parti olarak emeklilerin sorunlarını ve beklentilerini çok iyi bildiklerini ifade eden Tatlıoğlu,“Emekli vatandaşlarımızın onurlu bir yaşam sürdürebilmeleri için gerekli iyileştirmelerin biran önce yapılması devletin sorumluluğu ve yükümlülüğüdür. Mecliste bu yönde yapılacak tüm çalışmalara İYİ Parti olarak her zaman destek veriyoruz. Sunduğunuz raporu değerlendirip ivedilikle üzerimize düşeni yapacağımızı ve emeklilerin taleplerini Meclis gündemine getireceğimizden emin olabilirsiniz” diye konuştu.

Aydın: Emekli aylıklarının sadece yüzde 25,5 oranında artırılması kabul edilemez

CHP Bursa Milletvekili ve TBMM İçişleri Komisyonu Üyesi Erkan Aydın ile de görüşen TÜED Uludağ Şube Başkanı Kenan Pars, 2022’nin ilk 6 ayı için yüzde 25.5 olarak belirlenen işçi ve esnaf emekli zam oranının çok yetersiz kaldığını söyleyen Pars, elektrik, doğalgaz, kömür ve gıda fiyatlarındaki yüksek artışlar yüzünden emeklilerin bu kışı nasıl geçireceğini kara kara düşündüğünü ifade etti. Emeklilerin yaşadığı sıkıntıları yakından takip ettiklerini belirten Aydın, “Yıllık enflasyonun TÜFE’de yüzde 36,08’e, ÜFE’de yüzde 79,89’a çıktığı ve önümüzdeki aylarda da hızla yükseleceği beklentisi nedeniyle Emeklilerin alacakları zamlı aylıklar cebine girmeden erimiştir. Böyle bir dönemde savaş halinde bile koruma ve güvence altında bulunan yaşlıların aylıklarının sadece yüzde 25,5 oranında artırılmasının kabul edilemez” diye konuştu. Emeklilerin taleplerini TBMM Başta olmak üzere demokratik her platformda dile getireceklerini ifade eden AYDIN; Cumhuriyet Halk Partisi kadroları emeklilerin sorunlarını çözecek güçtedir. Emekliler partimize destek vermesi halinde sorunlarının kısa bir süre içerisinde çözüleceğini göreceklerdir” dedi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.