19 Mayıs 1919 Ulus olma yolunda atılan ilk adımdır tarihleri değiştiren ve tarihlerin anlattığı komutan Gazi Mustafa Kemal'dir.

Milli mücadelemizin milli kahramanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk'tür.

19 Mayıs 1919'da Samsun'un İlk adım ilçesine ayak basmıştır ve ismini buradan alan ilçe ulusumuzun kuruluşunda kurtuluşunda yakılan özgürlük yurt ateşinin ilk kıvılcım çaktığı yerdir.

Bunu dünya bilsin ki biz hepimiz Mustafa Kemal'in askerleriyiz hepimiz 1919 Mayıs doğumluyuz.

19 Mayıs 1919 tarihi, Türkiye Cumhuriyeti’nin tarihindeki dönüm noktalarından biridir. Atatürk’ün Samsun’a ayak bastığı tarih olan 19 Mayıs aynı zamanda “Gençlik ve Spor Bayramı” olarak kutlanmaktadır.

Atatürk Millî Mücadele sırasında Türk milletini ileri götürecek ve köhnemiş fikirlere karşı gelecek olanların genç fikirler olduğunu görmüştü. Bu nedenle de “gençlik” kavramı Atatürk için ayrı bir önem taşımaktadır. Atatürk gençlerden sık sık bahsederken, yaş sınırı dışında fikri olarak gençliği yani, fikirde yeniliği ifade etmiştir.

Türkiye Cumhuriyeti’nin tarihindeki önemli olaylardan biri Atatürk’ün Samsun’a ayak basışıdır.

19 Mayıs 1919 emperyalizme direnişin adıdır.

19 Mayıs 1919

Anadolu’da direnişe geçiştir.

19 Mayıs 1919

Milletçe mücadele ve bağımsızlığın gündür.

19 Mayıs 1919 Kuvayi Milliye'nin tarihidir.

Türk Milleti Birinci Dünya Savaşı sonrasında kötüleşen koşullar içinde kurtuluş çareleri ararken büyük lider Mustafa Kemal Atatürk ortaya çıktı ve 18 silah arkadaşıyla beraber Bandırma Vapuru ile Samsun’a ayak basarak “Kurtuluş” yolunu açtı.

Görevli gittiği Samsun’a ayak bastığı günden birkaç gün sonra asker değil, sivil olarak Millî Mücadele’yi başlatır. 19 Mayıs 1919 tarihinin önemi nedeniyle de 19 Mayıs’ı Türk gençliğine armağan eder.

Gençlik kavramı genel anlamda fikirlerdeki yeniliği anlatmaktadır.

Atatürk “Gençler! Benim gelecekteki emellerimi gerçekleştirecek olan onlardır.

Bir gün bu memleketi sizin gibi beni anlamış bir gençliğe bırakacağımdan dolayı çok mutluyum.

Atatürk’ün şu sözleri hepimiz için bir rehber olmalıdır: “Beni görmek demek, mutlaka yüzümü görmek değildir. Benim fikirlerimi benim duygularımı anlıyorsanız ve hissediyorsanız, bu yeterlidir. Atatürk’ü anlamak, yaşadıklarını ve fikirlerini bilmekle mümkündür. Dolayısıyla Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasında yaşanan zorlukları her zaman göz önünde tutarak, 19 Mayıs ve diğer Milli Bayramlarımızı Atatürk’ün bizlere emaneti olarak bili o ve sahip çıkmalıyız.

Ulusumuzun kuruluşunda kurtuluşunda emeği geçen her kesi başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm şehitlerimizi minnet ve şükranla anıyorum.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.