Vatandaşın tek derdi, gündemi ekonomi.

Hele, 7 bin 500 TL emekli maaşı ve asgari ücret alanlar, ayın sonunu getirmekte zorlanıyor.

Milyonlarca kişi hayat pahalılığından yakınıyor.

Öte yandan siyasette, içten içe bir hazırlık var; Türkiye yerel seçime doğru hızla ilerliyor.

Geçen hafta AK Parti’nin Olağanüstü Kongresi gerçekleşti.

İktidar partisini seçimlere götürecek yeni MKYK ve MYK belli oldu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yeniden genel başkan seçildi. 75 kişilik MKYK’de 49 isim listede yer almadı.

Bursa’dan MKYK giren 3 isim var;  Efkan Ala Genel Başkan Vekili, iki dönem vekillik yapan iş insanı Önder Matlı ve 2 yıl önce vefat eden Ali Koyuncu’nun kızı avukat Büşra Koyuncu.

14 Mayıs’ta TBMM’ye giden Ayhan Salman ise liste dışında kaldı.

Hakan Çavuşoğlu’ndan da kısaca bahsetmek gerekirse.

Birileri çaktırmasa da, (bazı hassasiyetleri göz önünde bulundurdukları için) Çavuşoğlu’nun Erdoğan’ın yeni ekibinde yer alacağını düşünüyorlardı ama olmadı.

Şöyle bir düşünün, 3 dönem AK Parti’yi Bursa’da temsil eden, başbakan yardımcılığı koltuğuna oturan, bu süre içerisinde hızlı tren projesini ilerletemeyen, Uludağ’la ilgili verdiği sözleri yerine getiremeyen, Şehir Hastanesi’nin kentin çok uzak noktasına yapılmasına engel olmayan, yetmedi hastanenin ulaşım sorunuyla ilgili masaya yumruğunu vuramaması, kadroya girememesine neden oldu.

***

Gelelim asıl mevzuya.

Önder Matlı, hem ülke içinde, aynı zamanda yurt dışındaki tarım ve hayvancılık yatırımlarıyla istihdama, ihracata katkısı var.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 14 Mayıs’ta Bursa listesine girmesini istedi. Ancak, işlerinin yoğunluğundan, mesai harcayamayacağını bildiği için affını istediğini biliyoruz.

Erdoğan bu sefer başka bir formül buldu. Bursa’nın hassas bir kent olduğunu da hesaba katarak, Önder Matlı’yı MKYK’ya aldı.

Matlı’nın aktif siyasete tekrar dönmesi, kendisine yapılan teklifleri de göz önünde bulundurursak, şehrimiz ve AK Parti Bursa teşkilatları için de kazanç olduğunu düşünüyorum.

Şu gerçeğin de altını çizerek bitirelim…

Bundan sonra, farklı pencereden bakabilen ve menzili belli olan, tribünlere oynamayan Önder Matlı’nın omuzlarında bir yük daha var.