Mazlumun sesini, nefesini, mağdurun feryadını duyabiliyorsan yöneticisin, yönetensin.

Gönülleri kazananlar da, gönüllerde yara açanlar bir gün teneşire yatırılıyor, sonra karanlık ve daracık çukurun içinde yalnız başınızasınız!

Vali Yakup Canbolat, Konya’dan Bursa’ya geldikten yaklaşık 1.5 yıl sonraydı.

Fevzi Çakmak Caddesi’nde demir parmaklıkların kenarına kıvrılmış mendil satan İsmail Altın’ın soğuktan moraran ellerini, yaşadığı dramı haber yapmış, köşeme taşıyarak kendisini göreve çağırmıştım.

Sağ olsun ilgilenmiş, İsmail ağabeyin sıkıntısı ortadan kalkmıştı.

O dönemleri hatırlayanlar vardır.

Vali Bey, sosyal medya hesabından sık sık Mevlana’nın sözlerini paylaşıyordu. Eleştiriler alınca o paylaşımları bıraktı.

Şehrimizde 5 yıla yakın görev yaptı. Bu süre içinde 81 ilin valisi değişti ama Canbolat koltuğunu korudu.  Hamzabey’deki konutuna gitmek için kullandığı güzergah İnönü Caddesi, Haşim İşcan ve Altıparmak oldu.

Bu arada kendisini tebdili kıyafetle bir kurumu denetlediğini ne duydum ne de gördüm.

Ulu Cami’ye özel günlerin haricinde geldiğini biliyorum,

Emirsultan’a da.

Ama ne yazık ki Vali Canbolat’ı Tayakadın Mahallesi’nin metruk binalarını, ara sokaklarını gezdiğine şahit olmadım.

Mesela, Başaran, Yeşilova mahallelerine, uyuşturucu ve fuhuş aksına dönüşen Beşyol, Yakup Canbolat’ın ilgili alanına girdiğini söylemek çok zor!

Veya sizler…

Beli bükülmüş yaşlılara yer vermemek için ölü taklidi yapan, küfürlü konuşup insanları rahatsız ederek tehdit eden “yüzyılın neslini” dünya gözüyle görmesi gereken Vali beyi, Bursa Metrosu’nun vagonlarında seyahat ederken gördünüz mü? 

Örneğin, Osmangazi Metro istasyonu civarındaki fuhuş pazarındaki kadınlarla, ayaküstü vatandaşı dolandıranlarla, kararan hayatlarla yüzleşemedi!

Kısacası etliye sütlüye pek dokunmadı.

Şimdi güneye gidiyor.

***

Aslında şöyle bir mevzu daha var; kenara çekilirken, kayırılma gibi.

Valiler Kararnamesini Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzalamadan önce devreye, çiçeği burnunda TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş’un girip, merkeze çekilmesi kesinleşen Canbolat’ın Aydın’a gönderilerek son bir kez daha icracı vali olarak kalması için Erdoğan’a ricada bulunduğu iddiası söz konusu.

Olur mu olur.

Bugüne kadar yolsuzluğa bulaşmamış, ibadetlerini aksatmamış, Mevlana’dan mesajlar veren Vali Yakup Canbolat, Kurtulmuş’un dikkatini çekmiş olabilir.

Eee ne de olsa Numan Bey ricacı olunca Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da hayır demesi teamüllere aykırı olur.

Olsun, burası Bursa!

Geleni, öveni, slogan atanı, kendi reklamını yapmak için ağaç keseni, sonra ağaç gölgesinde aşure dağıtanı olan bir şehir!